Hudba jako lék na Alzheimerovu chorobu? Naděje pro pacienty s demencí

Alzheimerova choroba, potažmo demence obecně, postihuje široké spektrum starších lidí. Nečekanou pomoc v jejich zatím marné léčbě by mohla představovat hudba. Jak?
Hudba léčí Alzheimerovu chorobu? Pacienti s demencí mají naději.
Hudba léčí Alzheimerovu chorobu? Pacienti s demencí mají naději.
youtube.com

reklama

“V naší společnosti je diagnóza demence stále častější. (...) Nikdo netvrdí, že přehrávání hudby pomůže vyléčit Alzheimerovu nemoc, ale může pomoci k lepšímu zvládnutí symptomů, snížení nákladů na léčbu a zvýšení kvality života pacientů,” zamýšlí se doktor Jeff Anderson, spoluautor velmi zajímavé studie, která před časem nabídla pacientům s Alzheimerovou chorobou či jinými formami demence naději na lepší život.

Prokletí Alzheimerovy choroby

Výzkum byl publikován v časopise s všeříkajícím názvem “The Journal of Prevention of Alzheimer’s Disease” a zabýval se tím, jaké všechny oblasti a funkce mozku jsou Alzheimerovou chorobou postiženy. Tato stále častější forma demence vede k tomu, že starší lidé jsou často zmatení a jejich vnímání a myšlení je zahaleno jakousi mlhou. Tu se však může aspoň krátkodobě podařit rozptýlit.

A to díky jevu s krkolomným názvem autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR), chytlavěji známým jako “mozkový orgasmus”. Projevuje se mravenčením či husí kůží na hlavě v reakci na příjemné podněty. Na každého funguje něco jiného – někdo takto ocení například něžné šeptání do ucha, jiný zase hlazení ve vlasech. Příjemné pocity, vznikající v důsledku těchto podnětů, pak bývají často popisovány právě jako blížící se orgasmu.

Naděje díky hudbě

Spousta lidí se právě takto cítí, pokud se ozve jejich oblíbená písnička či hudební žánr. A tím se konečně dostáváme k propojení předchozích dvou odstavců: výzkum Andersona a jeho kolegů z americké University of Utah Health totiž zjistil, že části mozku zodpovědné za ASMR nejsou Alzheimerovou chorobou postiženy. To je skvělá zpráva pro všechny pacienty, neboť i u těžkých případů by mělo být možné alespoň krátkodobě navodit euforické pocity a zmíněnou mlhu na chvilku rozehnat. Konkrétním příkladem může být starší, leč stále populární video s mužem jménem Henry – už před lety zde (i přes nadměrný patos) byla naznačena možnost využití hudby v boji s demencí. Uvidíme, jak se budou vyvíjet další výzkumné snahy v této oblasti; potenciál je tu každopádně velký.

 

 

Text: MS

reklama

reklama