28. února 2018 07:00

Hrajte počítačové hry – poroste vám mozek

Odsoudit počítačové hry je snadné... a chybné.

Videohry – od stříleček po vědu

Na téma videoher existuje pestrá škála studií. Jedny tvrdí, že krvelačné „zombie střílečky“ podněcují agresivitu a upozaďují schopnost rozeznávání reálného světa, jiné naopak dokazují, že jsou ideální pro tvořivé myšlení a kreativitu. Jenže je to jako s knihami – od totálně brakové literatury přes odpočinkové detektivky až po populárně-naučnou literaturu –, každá člověku přináší něco jiného a může (a nemusí) ho obohatit. Podobné je to s videohrami – každá z nich si najde svého uživatele a v některých případech může mít čas strávený s videohrami nezanedbatelně terapeutický význam. S nejnovějším objevem přišli výzkumníci z kanadské Université de Montréal.

Paření videoher a šedá kůra mozková

Co dělají videohry s mozkem, se dá zjistit jednoduchým testem. Výzkumníci provedli na skupině lidí ve věku 55–75 let měření množství mozkové kůry pomocí magnetické rezonance. Následně je v rámci výzkumu rozdělili do tří skupin. Prvá měla denně hrát logické 3D videohry, druhá se učit na piano a třetí lenošit, respektive měla zákaz se jakkoli „volnočasově“ aktivovat. Po půl roce došlo na nové měření a porovnání výsledků. Výsledky byly překvapivé. Nejlépe na tom byli s přírůstkem mozkových buněk „pařmeni“, a navíc výborně uspěli v testech. „Pianisté“ skončili druzí s přírůstkem mozkových buněk v mozečku a prefrontálním laloku a „lenoši“, podle očekávání vykázali stagnaci, a někteří jedinci dokonce i úbytek mozkových buněk.

V praxi to mimo jiné znamená, že denní třicetiminutové hraní videoher může zpomalit nástup Alzheimerovy choroby a způsobit lepší kognitivní schopnosti hráčů pokročilého věku. Jak se ukazuje, můžeme dál zatracovat „paření“ u počítače. Ale ne všechno.

Text: David Hainall

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom