Hledá se puma – jen kousek od Prahy. Jak americkou šelmu poznáte?

Pořádně přerostlá kočka s výškou v kohoutku kolem 60 cm a délkou kolem 2 metrů. To je puma americká – a právě běhá po lese u Prahy.
Puma americká - stříbrný lev
Puma americká - stříbrný lev
Pixabay

reklama

Puma americká, která utekla ze zooparku ve Zvoli u Prahy, je blízkou příbuznou našich domácích mazlíčků – koček. Spolu s nimi patří do skupiny malých koček (Felinae) a je největším zástupcem této skupiny. Ve volné přírodě žije na celém území Střední a Jižní Ameriky a také v západní polovině severoamerického kontinentu. Puma je velikostí srovnatelná s levhartem, může se ale lišit v závislosti na oblasti, kde žije. Platí, že pumy obývající tropy jsou menší než ty žijící blíže k pólům.

Puma na člověka útočí jen vzácně, loví hlavně menší zvířata a nepohrdne ani hmyzem – například sarančaty. Její loveckou taktikou je útok ze zálohy, často zezadu. Kořist puma usmrtí prokousnutím vazu a odtáhne ji do úkrytu.

Lidé si kočkovité šelmy obvykle navzájem pletou, rozpoznat je od sebe ale není složité.

Levhart mandžuský

Rozeznáte je? Gepard x levhart x jaguár x panter

Pumy útěkáři

O útěku dvouletého samce pumy informovala obec Zvole na svých stránkách.  Zároveň vyzvala obyvatele k ostražitosti. „Situace je vážná, o možné agresivitě zvířete nemáme informace. Nezdržujte se na volných prostranstvích v okolí zoo a v navazujícím lese,“ uvedla na svých stránkách obec Zvole. Už vloni v srpnu ze stejného Kontaktního zooparku uteklo sedmiměsíční mládě pumy, naštěstí se našlo v sousedním Vraném nad Vltavou.

Pro zvíře na útěku bude přirozenou překážkou Vltava vzdálená vzdušnou čarou 1,5 kilometru. Podle obecních stránek byla puma viděna v ulici U Lesa. Po uprchlíkovi pátrají hlídky spolu se starostou a majitelem.

reklama

reklama