Historie sexuálních nahrávek: Kdy se soukromé stalo veřejným?

Erotické nahrávky celebrit jsou s námi už více než dvě desítky let a značně proměnily náš pohled na slavné osobnosti. Které z nich utvářely svět, jak ho známe?
Paris Hilton a Kim Kardashian jsou dlouholeté kamarádky. Obě také zahýbaly světem díky uniklým nahrávkám.
Paris Hilton a Kim Kardashian jsou dlouholeté kamarádky. Obě také zahýbaly světem díky uniklým nahrávkám.
profimedia.cz

reklama

Nedávno unikla na internet nahrávka, na níž jsou zachyceny postelové hrátky rappera A$AP Rockyho. Americký hudebník si na sexualitě a kontroverzi postavil kariéru, vždyť problémy se zákonem měl opakovaně, a loni se dokonce připletl do rvačky, kvůli níž si odseděl i měsíc ve švédském vězení. V posledních letech rovněž platil za sex-symbol, a tak se nabízí otázka, v čem je vlastně únik jeho sexuální nahrávky (v internetovém slangu známé jako „sex tape“) tak zajímavý? A to je právě ten problém – v ničem.

A$AP Rocky si za svůj „výkon“ vysloužil kritiku, neboť se nejednalo o nic zajímavého – jeho postelové praktiky se nikterak neodchylovaly od toho, co všichni známe ze svých ložnic. U hiphopové ikony a celebrity považované za sexuální ikony je to však přece jen zklamání, že? Především se však ukázalo, jak právě rozšíření těchto materiálů vedlo k devalvaci soukromí a navíc přispělo k rozboření mýtů o sexuální nadřazenosti celebrit, což nám populární kultura podsouvá. Odkud se tento trend ale vlastně vzal?

Rozkvět sex tapes

Prvním zaznamenanou nahrávkou tohoto typu byl poklesek herce Roba Lowea v roce 1988, kdy si užíval se dvěma ženami – jedné z nich bylo dokonce pouhých 16 let. Pro jeho kariéru to byl sice problém, ale koncem 80. let se video přece jen ještě nedostalo k velkému množství lidí. To se stalo až o deset let později, kdy už byl internet značně rozšířenější, a nahrávka vnadné herečky Pamely Anderson a jejího tehdejšího manžela, metalové ikony Tommyho Lee, se dočkala obrovské pozornosti ze strany médií i řadových uživatelů internetu.

O dalších pět let později, v roce 2003, se objevila nahrávka Paris Hilton a stalo se něco do té doby nevídaného. Celebrita nebyla za své odhalené soukromí pranýřována, nýbrž se popularita Paris Hilton následně radikálně zvýšila. Když se její tehdejší přítel Rick Solomon rozhodl jejich společné video zpeněžit, neprohloupil – pod názvem „1 Night in Paris“ se prodaly statisíce kopií.

Další milník přišel v roce 2007, kdy jsme mohli vidět odhalenou Kim Kardashian. Tou dobou už byla slavná, a přestože bylo video pořízeno o několik let dříve, jejím fanouškům to vůbec nevadilo. A bylo jich tolik, že se z nahrávky stalo nejvýdělečnější dílo svého typu, což mnoho druhořadých celebrit inspirovalo. S dalšími nahrávkami se roztrhl pytel a hvězdičky reality show se často rozhodly i tímto formátem podpořit svou pochybnou slávu. S tím však šla ruku v ruce nejen stále rostoucí profesionalita těchto produktů, nýbrž i stále menší zájem internetového publika.

Proměna myšlení

Sexuální nahrávky totiž přišly o své kouzlo, jež spočívalo v cíleném amatérismu a neúmyslnosti jejich zveřejnění. Lidé touží nejen po bulvárnosti, ale i po autenticitě. V roce 2014 se pak nejhlubší touhy všech voyeurů naplnily v rámci události známé jako Fappening. Hackeři se totiž nabourali do on-line úložiště iCloud, kde mají stovky milionů lidí zálohovaná svá data – a to se samozřejmě týká i celebrit a jejich nestydatých fotek a videí. Obrovské množství takto zveřejněných materiálů znamenalo razantní zásah do soukromí hned na několika úrovních.

Nečekanost, radikálnost a rozsah této aféry vedly k mnoha odsudkům, zároveň se proměnil i přístup k podobným materiálům. Iluze se rozplynuly a my už nemáme o sexuálním životě celebrit zdaleka takové mínění jako kdysi – koneckonců, jedná se o stejné lidi, jako jsme my, hlavní rozdíl je jednoduše v tučnosti bankovního konta. Nadšení či pohoršení ze zveřejněných intimních materiálů je už mnohem méně časté než škodolibé vtipkování a nadhled. Jedná se o ztělesnění detabuizované otevřenosti v současné společnosti, nebo spíše jejích rozpadlých hodnot? Na to definitivní odpověď zatím nemáme.

reklama

reklama