Hadům by opět mohly narůst nohy, odhalil výzkum jejich DNA

Proč hadům zmizely nohy? Na tuto otázku hledal odpověď rozsáhlý výzkum jejich genomu. A odhalil fascinující fakta – třeba to, že geneticky hadi nohy stále mají. A u některých najdeme i pozůstatky kostí.
Graham J. Alexander, University of the Witwatersrand
Graham J. Alexander, University of the Witwatersrand
Graham J. Alexander

reklama

Před 150 miliony lety chodili po Zemi hadi. Tato věta zní dnes nesmyslně, ale tehy byla pravdivá – pravěcí hadi opravdu měli nohy a pohybovali se po nich chůzí, podobně jako dnešní varani. Dva američtí vědci z University of Florida studovali, jak mechanismus zániku nohou u hadů probíhal: prokázali, že gen zodpovědný za existenci končetin u hadů nezmizel – jen je prostě dočasně vypnutý.

Zbytky hadích nohou jsou viditelné i dnes 

Někteří hadi, například krajty, si zbytky nohou zachovávají až dodneška – ve formě dvou drobných výběžků na pánvi. Výzkum zveřejněný v zářijovém čísle odborného časopisu Current Biology se proto soustředil na krajty – druhým důvodem bylo, že jich na Floridě kvůl jejich přemnožení mají opravdu požehnaně.

Vědci objevili u hadů gen, který nazvali „Ježek Soník“ (Sonic hedgehog) – podle slavné postavičky rychle běhajícího ježka z počítačové hry. Ukázalo se, že tento gen se u hadích emryí velmi rychle aktivuje, když jsou stará pouhých 24 hodin. Podle vědců, kteří na této studii pracovali, se to děje u všech obratlovců s končetinami – ale u hadů se velmi rychle, během několika dní, opět deaktivuje.

 

Tento gen totiž u obratlovců kontroluje nejen vývoj nohou ale také dalších důležitých orgánů. Pro každý orgán existuje nějaký genetický zesilovač, která dbá o to, aby orgán opravdu rostl. A hadům zesilovač pro končetin chybí (respektive byly v něm odstraněny některé genetické sekvence) – samotný gen je však naprosto v pořádku.

Rodíl mezi kobrou a krajtou je (mimo jiné) v nohách

Když vědci porovnávali tyto změny s DNA dalších hadů, zjistili, že také jim chybí klíčové sekvence zesilovače. Samotný gen však existoval i u těch hadů, kteří nemají ani ty drobné výběžky, tedy například u zmijí a u kober.

Velmi podivné údaje dostali genetici z dalšího genu, který je zodpovědný za vývoj prstů. Jmenuje se HOXD a také u něj pozorovali vědci během emryonálního vývoje hadů aktivitu – a to přesto, že krajtám prsty opravdu nemají na čem vyrůstat. Když tento vývoj sledovali podrobně, ukázalo se, že si hadi vytvářejí jakýsi před-chrupavčitý model končetiny. „Zkrátka si začnou vyrábět nohu i s chodidlem,“ uvádí vědci. „Bylo to jako by tam vznikalo úplně jiné embryo.

Krajty s nohama existovaly

Podle vědců to vrhá úplně nové světlo na celou evoluci hadů. V paleontologických sbírkách máme řadu hadů, kteří mají končetiny. Podle autorů výzkumu je možné, že řada z hadů si nohy znovu vyvinula poté, co je jejich předkové ztratili. Předkové krajt mohli být mezi nimi... A také jsou těmi hady, kteří by si jednou, až se to bude evolučně hodit, mohou zase končetiny začít vytvářet.

Text MK

reklama

reklama