Hádanka: Stihnete přejít most, než vás dostihnou zombies?

V této hádance musíte zapojit své matematické znalosti a vypočítat nejsnazší plán útěku před nebezpečnými zombies. Zvládnete to?
Vypočítáte tento příklad správně?
Vypočítáte tento příklad správně?
Youtube

reklama

Představte si následující situaci: Společně se třemi dalšími lidmi prcháte z tajné horské laboratoře před blížícími se nápory zombie. Po cestě narazíte na visutý most, který musíte přejít a následně zničit, než vás dostihnou krvelační nemrtví. To se stane za 17 minut. Do té doby musí být všichni vaši parťáci na druhé straně – ale samozřejmě tu je nejeden háček.

Útěk pomocí matematiky

Jelikož utíkáte v noci, přes most je třeba procházet s lucernou, kterou však máte bohužel jen jednu. Navíc v jednu chvíli smějí být na mostě maximálně dva lidé a tato dvojice se bude pohybovat rychlostí toho pomalejšího. Vy jste ze skupiny nejrychlejší a most přeběhnete za minutu. Asistentka tento úkon zvládne za dvě minuty, uklízeč za pět a nejpomalejší je profesor, kterému zdolání mostu potrvá celých deset minut. Otázka tedy zní – podaří se vám vymyslet způsob, jak bezpečně převést celý kvartet nešťastníků na druhou stranu a odříznout most dříve, než na něj vtrhnou zombies?

Řešení uvidíte po označení bílého textu níže:

Odpověď si můžete pustit ve videu, ale samozřejmě vám ji i prozradíme. Klíčem je vymyslet co nejefektivnější způsob, jak převést dva pomalé členy týmu. Toho nejlépe dosáhnete tak, že nejprve přeběhnete most společně s asistentkou, což zabere dvě minuty. Následně se s lucernou vrátíte zpět (celkový čas jsou tři minuty) a předáte světlo zbývající dvojici. Profesor a uklízeč se budou přes most dostávat celých deset minut, následně bude souhrnný čas ukazovat 13 minut. V tu chvíli pro vás nazpět doběhne asistentka s lucernou, což jí bude trvat dvě minuty. Zbývající dvě minuty do vypršení limitu strávíte společnou cestou na druhou stranu.

Právě ve chvíli, kdy se na most začnou hrnout zombies, přeříznete lana a všichni čtyři se můžete radovat nejen ze záchrany života před hororovou hrozbou, nýbrž i ze správně vyřešeného matematického příkladu!

reklama

reklama