Gruzie, drogy a čeští psi

Čeští kynologové a jimi vycvičení psi jsou ve světě proslulí. Nejenže "naši" psi hlídají Bílý dům, ale nově hledají drogy v Gruzii.
Naši heroinoví čichači
Naši heroinoví čichači
http://www.czechaid.cz

reklama

Co mají společného heroin, kokain a Česká rozvojová agentura? Na první pohled všichni doufají, že nic, drogy jsou přece zlo a se slušnou zemí a státem podporovanou organizací by se vůbec neměly dostat do styku. Jenže opak je pravdou, Česká rozvojová agentura podporuje výcvik služebních psů mající za úkol komplikovat život pašerákům tvrdých drog. Aktuálně je ve hře Gruzie.

16 heroinových čichačů

Už vás na letišti někdy obcházel služební pes? Pocit nejistoty vyraší v každém, i když je hluboce přesvědčený, že neveze nic závadného. Jak se asi musí cítit pašerák, který v kufru má heroinovou „cihličku“.

V rámci projektu Zvýšení kapacit a efektivity gruzínské kynologické služby bude vycvičeno celkem 16 služebních psů. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou byl slavnostně zahájen 23. srpna v gruzínském Tbilisi podpisem Memoranda o spolupráci mezi ČRA, Gruzínskou celní správou a Generálním ředitelstvím cel,“ udává Česká rozvojová agentura. I když se v souvislosti s heroinem mluví hodně o tzv. afghánské cestě, neboť tamní maková pole slouží k výrobě více než 90 procent světového opia a heroinu, nejde jen o něj.

Výcvik českých psů pro vyhledávání drog

Gruzie je „po cestě“

V případě  Gruzie jde spíše o tranzitní zemi, která se potýká s čím dál vyššími dodávkami. Místní celní orgány zachytily v roce 2004 rekordní množství heroinu – 2,8 tuny. Bylo by ale naivní si myslet, že se zachyceným množstvím radikálně sníží dodávky – zachytit se totiž podaří pouhopouhý zlomek pašovaného množství. Jenže na scénu přicházejí čeští chlupatí čichači, kteří mají nabourat cestu heroinu z Asie do Evropy jdoucí právě skrze gruzínské hranice. V knize Addiction, Crime and Insurgency: The Transnational Threat of Afghan Opium jsou popisovány čtyři nejpoužívanější cesty, jimiž se dostává opium a další drogy do Evropy, a tři z nich vedou před Gruzii.

Gruzínský projekt bude probíhat až do roku 2019. Se stoupajícími zachycenými zásilkami se bude měnit nenávist drogových dealerů vůči českým psům a i vůči jejich psovodům, a zároveň stoupat kredit našich kynologů.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama