Greta Thunberg natáčí seriál o svém tažení proti klimatické změně

Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg pracuje na novém dokumentárním seriálu.
Greta Thunbergová
Greta Thunbergová
profimedia.cz

reklama

Dokumentární série, která vzniká pod křídly BBC, představí Gretinu „cestu k dospělosti“ a zmapuje četná setkání dnes 17leté švédské školačky s vědci, politiky a podnikateli v rámci její kampaně upozorňující na globální oteplování.

Zatím není jisté, kolik dílů bude Gretin seriál mít, ani kdy bude premiéra – a dokonce ani jak se bude jmenovat. Podle výkonného producenta BBC Studios Roba Liddella je „klimatická změna nejspíš tím nejdůležitějším tématem našich životů“ a mapovat její důsledky s „jednou z nejznámějších tváří planety“ je velké privilegium.

Greta Thunberg osobností roku časopisu Time
Autor: @UberFacts/Twitter Greta Thunberg osobností roku časopisu Time

Greta spojuje i rozděluje

Švédka Greta Thunberg se stala známou v roce 2018, kdy začala organizovat protestní hnutí Pátky pro budoucnost (Fridays for Future). Zřejmě nejvýrazněji se jí podařilo své požadavky dostat do mezinárodního povědomí na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v září 2019. Od té doby se pravidelně účastní významných setkání a konferencí včetně 25. konference OSN o změně klimatu v prosinci 2019 (Madrid) nebo Světového ekonomického fóra v Davosu v lednu 2020, kde požadovala zastavení investic do využívání fosilních paliv.

Za své aktivity byla Greta navržena na Nobelovu cenu za mír pro rok 2019 a nominace se opakuje i pro letošní rok. Na druhou stranu si vysloužila i kritiku mnohých politiků – například americký prezident Donald Trump o Gretě v prosinci 2019 prohlásil, že má „problém zvládat vztek“.

(mih)

reklama

reklama