Za kolik úmrtí horkem může globální oteplování způsobené lidmi? Výsledky nejsou vůbec příznivé

Vědci zkoumali data ze 43 zemí světa po dobu 27 let a přišli s výsledky, které nás rozhodně těšit nemohou.
Globální oteplování začíná lidstvo vážně ohrožovat na životě
Globální oteplování začíná lidstvo vážně ohrožovat na životě
iStock

reklama

Globální oteplování má na lidské zdraví mnoho dopadů. Nárůst zdravotních problémů a dokonce i úmrtí v důsledku horka je jen jedním z nich. Teď se ale ukázalo, že je tento problém o dost závažnější, než si vědci mysleli.

Data hovoří jasně

Odborníci pečlivě prozkoumali data o úmrtích způsobených vysokými teplotami ve 43 světových zemí posbíraná mezi lety 1991 až 2018. Aby odlišili úmrtí, která se stala v důsledku klimatické změny, vypočítali a nasimulovali scénáře, ve kterých žádné faktory antropogenního globálního oteplování a emise skleníkových plynů neexistovaly. Výsledky jsou velmi neoptimistické.

Problémy s vlnami veder má hodně velkoměst
Autor: iStock Problémy s vlnami veder má hodně velkoměst

Ukázalo se, že lidmi způsobené globální oteplování je příčinou víc než třetiny všech s horkem spojených úmrtí. Přesněji mají naše vlastní činy na svědomí 37 procent z nich.

Rozdíly v regionech i městech

Zajímavé je, že mezi jednotlivými regiony panují obrovské rozdíly. Nejvyšší procento mrtvých v přímém důsledku klimatických změn je v Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Úplně nejtragičtější dopady vědcům vyšly v Ekvádoru a Kolumbii. Tam se pohybovaly okolo 76 procent. Podobně špatné výsledky vyšly také v některých velkoměstech. Například v New York City dojde ke 144 úmrtím ročně, ke kterým by bez globálního oteplování nedošlo.

Lidská činnost má na naši planetu vážné dopady
Autor: iStock Lidská činnost má na naši planetu vážné dopady

Nejde o budoucnost, problémy máme už teď

Očekáváme, že tato procenta dál porostou, pokud se buď neadaptujeme, nebo s klimatickými změnami něco neuděláme,“ prohlásila vedoucí autorka studie, doktorka Ana M. Vicedo-Cabrerová. „Zatím se přitom průměrná teplota na planetě zvedla jen o jedno jediné procento, což je pouhý zlomek toho, čemu bychom čelili, pokud bychom dál pokračovali tak, jako doposud.“  

Studie je samozřejmě založená na datech z menšího množství zemí, než by pro naprosto přesný výstup bylo třeba, to ale na výsledku nic nemění; výzkum totiž podle autorů jednoznačně a nepochybně prokázal, že následky globálního oteplování nejsou jen něco, co přijde v budoucnosti, ale že už s nimi žijeme, právě tady a právě teď. A je proto prý nejvyšší čas začít jednat.

reklama

reklama