Gejzíry na měsíci Europa! Znamená to život?

Hubbleův teleskop zachytil vodní páru na Jupiterově měsíci Evropě
Měsíček Europa
Měsíček Europa
NASA

reklama

Hubbleův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zachytil výtrysky vodní páry na mrazivém jižním pólu Jupiterova měsíce Evropy.

Pokud další pozorování toto zjištění potvrdí, bude Evropa druhým měsícem ve sluneční soustavě, kde bylo něco takového zaznamenáno. Informovala o tom dnes na svých internetových stránkách NASA.

Předchozí vědecké objevy učiněné prostřednictvím jiných zdrojů již naznačily, že se pod ledovým příkrovem Evropy skrývá oceán. Experti si zatím nejsou zcela jistí, zda zaznamenaná vodní pára pochází z vody vytrysklé na povrch, ale podle nich je to nejpravděpodobnější vysvětlení.

Europa a Jupiter Foto: NASA

Podle NASA o výsledcích pozorování Evropy Hubbleovým teleskopem dnes informovali vědci na zasedání Americké geofyzikální unie konaném v San Francisku.

A co život, má si kde hrát?

"Nejprostším vysvětlením této vodní páry je, že pochází z vody vytrysklé na povrch Evropy," sdělil jeden z badatelů Lorenz Roth z výzkumného ústavu v San Antoniu. "Pokud tato pára je spojena s vodním oceánem, který, jak jsme si jistí, existuje pod povrchem Evropy, tak to znamená, že v budoucnu bude možné prozkoumat chemické složení potenciálně obyvatelného prostředí Evropy přímo. Tedy bez nutnosti provrtávat se vrstvami ledu. A to je mimořádně vzrušující," dodal.

Gejzíry na Europě Foto: NASA

V roce 2005 družice NASA Cassini zaznamenala výtrysky vodní páry a prachu z povrchu Saturnova měsíce Encelada. Následně byly v těchto oblacích potvrzeny částice ledu a prachu. Na Evropě zatím byla detekována pouze vodní pára.

ČTK

Saturnský šestiúhelník

Záhadný šestiúhelník na Saturnu: nové záběry vám vyrazí dech

reklama

reklama