12. ledna 2023 15:33

Rodiče přestávají bít děti. Proč fyzické trestání mizí a jak jsou na tom Češi?

Nová studie potvrdila, že fyzické trestání není ve Spojených státech stejně populární jako dříve. Vědci přišli i s vysvětlením, proč tomu tak je.

Oblíbených a obávaných pětadvacet na zadek američtí rodiče přestávají považovat za žádoucí výchovný směr. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise JAMA Pediatrics. Autoři výzkum provedli mezi 35letými lidmi, kteří mají ve výchově buď vlastní, adoptované, vyženěné, či vyvdané dítě ve věku od 2 do 12 let. Poslední takový průzkum byl z roku 1993.

Spory mezi pediatry a psychology

Po srovnání výsledků vyšlo jasně najevo, že procento rodičů, kteří využívají při výchově fyzické tresty, celkově pokleslo z 50 na 35 procent. Bít batolata, tedy malé děti od 2 do 4 let, dříve považovalo za nutné 60 procent rodičů, v současnosti je to jen 39 procent. V průzkumu tvořili jasnou menšinu svobodní rodiče, kterých bylo jen 5,5 procenta. Hispánští, asijští nebo černošští rodiče tvořili 20 procent dotázaných.

Důvodů, proč už nejsou pohlavky, facky a plácnutí v USA tak oblíbenou výchovnou metodou, je hned několik. V posledních desetiletích se o její škodlivosti intenzivně hovoří mezi odborníky a dokončila se spousta dlouhodobých průzkumů na toto téma. Americká pediatrická akademie (AAP) tělesné tresty ale přesto formálně zavrhla až v roce 2018.

V roce 1992, tedy pouhý rok před prvním kolem průzkumu o fyzických trestech, na který ten současný navazuje, přitom ještě většina tamních dětských lékařů tělesné tresty na dětech podporovala. A to přesto, že už tehdy panovala odborná shoda proti nim.

Vliv popkultury i generačních změn

Rodiče přesto od těchto trestů upouštějí a nikdo nemá jasnou odpověď, proč tomu tak je. Podle některých jde zkrátka o generační změny, které vedou k odmítání jakéhokoli typu domácího násilí. Jiní uvádějí vliv popkultury, neboť fyzické tresty nemají už velmi dlouho místo v tamních sitcomech, reality show i filmech.

Kromě toho se mluví o nebezpečích, která pro dítě výchovné metody typu „škoda facky, která padne vedle“ představují. Například vyšší riziko depresí, agrese, sebevražedné sklony, zneužívání omamných látek a dokonce nevratné změny v mozku.

Tyto studie a poznatky jsou samozřejmě dostupné i u nás, v České republice ale přesto děti bijí dvě třetiny dospělých a podle průzkumů z let 2013 a 2018 se u nás na tomto trendu zatím – na rozdíl od USA – nic moc nemění.

Zdroj: JAMA Network

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom