Fenomén Maradona: Připomeňte si legendární gól „Boží rukou“

Diego Maradona, jeden z nejlepších fotbalistů všech dob, zemřel ve svých 60 letech na zástavu srdce. Maradonu postihl infarkt pouhé dva týdny poté, co v nemocnici v Buenos Aires kvůli krevní sraženině podstoupil operaci mozku.
Fotka z filmu Diego Maradona
Fotka z filmu Diego Maradona
Film 4

reklama

Vrcholem Maradonovy fotbalové kariéry bylo mistrovství světa ve fotbale v roce 1986, kde významně pomohl Argentině považované za outsidera šampionátu získat titul mistrů světa. Zřejmě neslavnějším momentem celého turnaje v Mexiku byl gól rukou, který Maradona poslal do sítě Anglie. Rozhodčí gól, který později vešel do historie jako „Boží ruka“, uznal, a Argentina se tak díky výhře nad Anglií 2:1 dostala do semifinále.

Podívejte se, jak se to celé seběhlo:

Prapodivný gól rukou Maradona o čtyři minuty později doplnil skvělým sólem z vlastní poloviny hřiště, při kterém dovezl balón přes několik anglických hráčů až do soupeřovy branky.

Maradona dlouhou dobu popíral, že by hrál rukou, podle něj to byla „trochu Maradonova hlava a trochu boží ruka“. Teprve o 16 let později ve své autobiografii „ruku“ uznal. Stojí za to připomenout, že čtyři roky před památným duelem na Aztéckém stadionu v Mexico City prohrála Argentina s Velkou Británií dva měsíce trvající válku o Falklandy (1982) a porážka Anglie na fotbalovém MS se tak stala pro Argentince otázkou národní cti.

Maradona se doslova ze dne na den proměnil v mezinárodní celebritu nejvyšší kategorie, kam patřili třeba Beatles nebo později princezna Diana. Své brilantní umění (ruku nepočítaje) předváděl v Barceloně a především Neapoli, které pomohl vystoupat do nejvyšších pater evropského fotbalu.

Proti Maradonovi si v roce 1980 zahrál i Antonín Panenka. „Trenér na něj nasadil jako osobní obranu Františka Štambachra, ovšem to nebylo jen tak. Maradona, to byl silný hráč, silné nohy a silná myšlenka,“ vzpomínal na těžkého soupeře (Československo prohrálo 0:1) pro CNN prima NEWS Antonín Panenka, který se na rozdíl od „Boží ruky“ proslavil „vršovickým dloubákem“ na mistrovství světa v Bělehradě v roce 1976.

Alkohol, kokain a boj o zdraví

Spolu s úspěchy ale přišla i závislost na alkoholu a především kokainu, který Maradonovi dodávala neapolská mafie. Maradona začal trpět zdravotními potížemi a v roce 2000 kvůli předávkování kokainem málem zemřel a o čtyři roky později dostal infarkt. Následovala roky trvající rekonvalescence.

Jeho zdravotní stav se zhoršil na začátku listopadu 2020, kdy musel podstoupit naléhavou operaci mozku. Maradona opustil nemocnici v Buenos Aires 11. listopadu 2020 pouhých osm dnů po operaci. Ze soukromé nemocnice Olivos Clinic, odkud odjížděl přímo na další odvykací léčbu, ho vyprovázely davy fanoušků a fotoreportéři na motorkách. Podle informací argentinského deníku Clarín z 25. listopadu 2020 Maradona zemřel na selhání srdce. Argentina záhy vyhlásila třídenní státní smutek.

reklama

reklama