Děsivý experiment, který měl Sovětský svaz nasměrovat k výrobě supervojáků, je vymyšlený

Sovětští vědci za strašlivých podmínek testovali na lidech pochybné drogy, které z nich měly vytvořit supervýkonné vojáky. Dopadlo to však hororově. Anebo je pravda někde úplně jinde?
Jak by asi tento spánkový experiment vypadal?
Jak by asi tento spánkový experiment vypadal?
istockphoto.com

reklama

Konec 40. let. Druhá světová válka sice konečně skončila, ovšem Sovětský svaz pro jistotu nikdy nespí a připravuje se na možnost dalšího konfliktu. Německá armáda i Spojenci údajně podávali svým vojákům drogy na způsob metamfetaminu (tedy pervitinu), které potlačovaly únavu a zvyšovaly pozornost a výkonnost vojenských sil. A Sověti chtějí něco podobného také. Vyvíjejí proto vlastní látky, které se rozhodnou otestovat na lidech – ideálně politických či válečných zajatcích. Co by se mohlo pokazit?

Spánek v Sovětském svazu

Skupina pěti „dobrovolníků“ je uzavřena v místnosti připomínající plynovou komoru s příslibem, že pokud vydrží vzhůru po dobu 30 dnů, dostanou svobodu. Na podporu této motivace vypouštějí výzkumníci do vzduchu i svou drogu, která má pomoci udržet účastníky experimentu vzhůru. První tři dny proběhnou bez problémů a výzkumníci mohou být spokojeni. V dalších dnech se však začnou objevovat halucinace, paranoidní chování, zděšené výkřiky a další rozličné známky toho, že se nevyspaní dobrovolníci nemají úplně dobře.

Je však otázkou, zdali za rychle se zhoršující psychický i fyzický stav může nedostatek spánku, nebo experimentální látka vypouštěná do vzduchu. Okolo 15. dne experimentu nezbylo výzkumníkům nic jiného než pokus přerušit, jelikož dobrovolníci přestali reagovat. Po vstupu do místnosti uviděli vědci dílo zkázy – jeden muž byl téměř mrtvý, ostatní v různém stavu tělesného zubožení, které si většinou způsobili sami, a všichni se dožadovali onoho plynu, který jim byl vypouštěn. Navzdory strašlivému tělesnému stavu se však dobrovolníci ukázali jako nesmírně silní a než se podařilo situaci vyřešit (čili všechny zbývající dobrovolníky postupně usmrtit), zaplatilo za tuto situaci životem i několik výzkumníků a vojáků. Ve videu se můžete podívat na animovaný, leč detailní popis hrůz, které se tehdy odehrály.

Internetové lži

Jestli vám celý tento příběh přijde poněkud přitažený za vlasy a extrémní i na poměry stalinistického Sovětského svazu, tak… máte pravdu. Na tomto příběhu nesedí spousta detailů, jež se týkají možného fungování lidského těla, a zároveň nikdy nebyla objevena žádná látka, jež by člověka udržela vzhůru po takovou dobu (a ještě schopného všelijakých útoků na sebe i ostatní). Jedná se ve skutečnosti o vyhrocený hororový příběh, který se objevil kdesi v hlubinách internetu kolem roku 2010.

Proč o něm tedy vůbec píšeme? Připomíná nám hned několik problémů, na které bychom neměli zapomínat. Příběh si rychle získal velkou popularitu a lidé ho začali sdílet a přepisovat, jako by se jednalo o pravdu a skutečný vědecký experiment. Fascinace ze sdílení šílených historek tedy převážila nad kritickým zhodnocením původního zdroje; o něčem podobném jsme psali v souvislosti s tzv. spáčským efektem. Pokud tedy příběh o ruském spánkovém experimentu někde uvidíte prezentovaný jako skutečnou událost, rozhodně ho neberte vážně. A samozřejmě je třeba i připomenout, že historický Sovětský svaz (a obzvláště v době Stalinova vládnutí) je sice atraktivní místo k všelijakým bizarním příhodám, jenže to neznamená, že se tam skutečně odehrálo naprosto cokoliv. Buďte proto obezřetní!

reklama

reklama