Zachrání Elon Musk 42 milionů hladových lidí před smrtí? Má jedinou podmínku

Musk přijal hozenou rukavici šéfa potravinového fondu Davida Beasleyho, který se před nedávnem do dolarových miliardářů nepříjemně opřel.
Elon Musk může pomoci hladovým dětem
Elon Musk může pomoci hladovým dětem
iStock / profimedia.cz

reklama

Gratuluji Elonu Muskovi k překonání Jeffa Bezose na postu nejbohatšího člověka se jměním v hodnotě úžasných 221 miliard dolarů,“ napsal šéf Světového programu pro výživu OSN David Beasley koncem října 2021 na svůj twitterový účet. „Elone, na oslavu ti nabízím příležitost, která se dostává jen jednou za život: Pomoz nám zachránit 42 milionů lidí před smrtí hladem jen za 6,6 miliard! Nabídka bude brzo pryč… a jejich životy taky.

V dalších tweetech v agitaci pokračoval a vyjadřoval se i do médií. „Vlády jsou finančně vyčerpané. Miliardáři se musejí pochlapit, pouze jednou jedinkrát, a darovat 6 miliard dolarů na pomoc 42 milionům lidí, kteří jinak doslova a do písmene zemřou. Není to složité.“ Kromě Muska se Beasley jmenovitě opřel také do Jeffa Bezose; s kterým se první jmenovaný v posledních měsících přetahoval o post nejbohatšího člověka na planetě. Byl to ale právě Musk, kdo výzvu přijal. Respektive, přijal ji pod jednou zásadní podmínkou, která ale možná způsobí, že ze zachraňování hladovějících nic nebude. 

Ukažte, za co platím a proč

Musk na Twitteru okomentoval příspěvek upozorňující, že v roce 2020 potravinový program OSN (WFP) vybral dokonce 8,4 miliard (215 miliard korun) a pokládá si otázku, jak je možné, že už světový hlad jeho funkcionáři dávno nevyřešili. „Pokud WFP v tomhle twitterovém vlákně dokáže přesně popsat, jak 6 miliard dolarů vyřeší světový hlad, prodám okamžitě akcie Tesly a peníze daruji. Ale musí to být otevřené účetnictvíaby veřejnost přesně viděla, za co se peníze utrácejí,“ komentoval situaci Musk.

Beasleyho odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a snažil se v ní vysvětlit, že by peníze samozřejmě problém světového hladu provždy nevyřešily, ale zabránily by geopolitické nestabilitě, masové migraci a samozřejmě by miliony lidí nezemřely hlady. „Pojďme si promluvit,“ uzavřel, „můžu nasednout na příští letadlo a přiletět za vámi.“

Velká částka i pro dolarového miliardáře 

Jestli Musk myslel slib vážně a bude s Beasleym rokovat, samozřejmě nemůžeme vědět. Podmínka, kterou stanovil, se ale jeví jako férová. Musk totiž rozhodně není miliardář, který si může ve svých penězích zaplavat. Ačkoli se jeho majetek nedávno přehoupl přes závratných 300 miliard dolarů (šest a půl bilionu korun), většina jeho peněz je víceméně virtuální; podle agentury Bloomberg má téměř 95 procent majetku v akciích svých společností a většina těchto akcií navíc slouží jako zástava poskytovatelům různých půjček a hypoték. Darovat tyto peníze na něco, co připomíná jednorázový nákup potravin, kterým se stejně nic nevyřeší, logicky nezní jako lukrativní nabídka.  

Světový potravinový fond však podle Beasleyho peníze potřebuje hlavně kvůli současné „bezprecedentní krizi“, kvůli které čekají problémy celý svět a z níž viní současný „toxický koktejl“ konfliktů, klimatických změn a z nich vyplývající přírodní katastrofy, strukturální chudobu a nerovnosti, do kterých ještě zasáhla pandemie. Jen v Afghánistánu by například bez humanitární pomoci mohlo zemřít hlady i milion dětí. Dostatek jídla nemá 95 procent tamních rodin.

reklama

reklama