Slavný terapeut vyjmenoval nejčastější důvody, proč se některé ženy dopouštějí nevěry

Často se říká, že nevěrní jsou hlavně muži. To však není pravda, obě pohlaví jsou na tom s nevěrou značně podobně. Proč však ženy utíkají do cizích ložnic?
Důvodů k nevěře je celá řada.
Důvodů k nevěře je celá řada.
istockphoto.com

reklama

Když se hovoří o nevěře, muži jsou obvykle na pranýři jako první. Stále panuje evoluční předsudek, že nevěry se dopouštějí především muži, zatímco ženy ve vztazích bývají věrné. Je však mnohem pravděpodobnější, že se záletných aktivit v podobné míře dopouštějí muži i ženy – některé statistiky hovoří o 10–20 procentech dlouhodobě zadaných, kteří byli svým protějškům nevěrní; a těžko předpokládat, že se to v takovém množství vždy podařilo jen s někým nezadaným. Takže, proč i ženy podvádějí?

Důvody ženské nevěry

Klinický sexuolog a psychoterapeut Robert Weiss, který se specializuje na nevěru a sex v digitálním věku (a má na kontě sedm vztahových knih), se zamyslel nad důvody, jež některé ženy dovedou až k cizoložství. A přišel na následujících sedm bodů:

  • Ženy se cítí nedoceněné, odmítané či ignorované. Partner k nim přistupuje jako k uklízečce či hospodyni, a tak se ženy uchýlí k dosycení těchto nedostatků mimo domov.
  • Ženám chybí intimita, kterou přitom od svých protějšků tak potřebují. To zahrnuje společné trávení času, sdílení pocitů, ale také sexuální aktivity.
  • Bývají přehlcené staráním se o druhé a nedostává se pozornosti k naplnění jejich vlastních potřeb.
  • Cítí se osaměle, ať už vinou fyzické či emociální vzdálenosti od svého partnera.
  • Mají příliš vysoká očekávání od vztahu, když vyžadují trvalou pozornost a péči od partnera, který takové požadavky obvykle není schopen naplnit.
  • Znovu odehrávají trauma z minulosti. Jakkoli paradoxně to může znít, traumatizovaní lidé mohou v životě vyhledávat situace, které jim znovu připomenou již jednou prožité trauma – a to samozřejmě může být i sexuálního charakteru.
  • A samozřejmě může hrát roli i nedostatek sexuálního vyžití v samotném vztahu, jelikož se touha po zážitcích v oblasti sexuality navzdory běžně deklarovaným stereotypům netýká jen mužů.

Kdo skryje nevěru?

Jedním z důvodů, proč se o ženské nevěře nemluví zdaleka tolik jako o té mužské, může být i zjištění, že ženy kolem záletnictví dokážou být mnohem vychytralejší než muži. Na to alespoň přišla loňská studie z University of Western Australia. Ve výzkumu hodnotilo 1 500 lidí fotografie mužů a žen, kteří byli možná nevěrní. Zatímco s určením nevěrných mužů neměli jak mužští, tak ženští hodnotitelé a hodnotitelky větší problémy, u záletnic bylo procento odhalených žen mnohem nižší. Možná za tím stojí i zmíněný předsudek, že ženy nevěře podléhají vzácněji, lze však předpokládat, že nevěrné ženy dokážou své prohřešky utajit mnohem lépe.

Na závěr však musíme zdůraznit, že jakkoli populární kultura k nevěře často zaujímá velmi shovívavé postoje, jedná se o zásadní narušení důvěry mezi partnery, ohrožení vztahu a emocionální ublížení – ať se jedná o muže, nebo ženu. Důsledná terapeutická práce s kvalifikovaným vztahovým poradcem je v takových případech rozhodně žádoucí, jelikož zdaleka ne všechny problémy vyřeší jen čas.

reklama

reklama