Moderní doplňky stravy obsahují zakázané látky. Vědci nalezli drogu, kterou užíval i Hitler

Potravinové doplňky má dnes doma řada z nás a někdy je skutečně překvapivé, jaké složení mohou nabízet.
I Adolf Hitler užíval zakázané látky
I Adolf Hitler užíval zakázané látky
iStock / Getty Images

reklama

Není žádným tajemstvím, že nacisté používali drogy pro zvýšení bojeschopnosti svých jednotek. Málokoho by ovšem napadlo, že se tyto „válečné stimulanty“ mohou objevit i v moderních doplňcích stravy. A právě to nyní vědci zjistili, když ve složení dostupných látek na podporu hubnutí a sportovních výkonů nalezli mimo jiné látku fenprometamin.

Zakázaný fenprometamin

Fenprometamin je již roky na seznamu zakázaných dopingových látek pro sportovce. Jedná se o experimentální drogu z dob 2. světové války, která se ve 40. a 50. letech prodávala pod komerčním názvem Vonedrin. V oficiálním magazínu Patentového úřadu Spojených států se Vonedrin objevuje 19. listopadu 1942, tedy v době, kdy t řetí říše dosáhla pomyslného vrcholu, když obsadila Evropu a bojovala u Stalingradu.

Nacisté často užívali látky na podporu bojeschopnosti
Autor: Getty Images Nacisté často užívali látky na podporu bojeschopnosti

Výzkumníci a autoři studie, která vyšla v magazínu Clinical Toxicology, se rozhodli zakoupit on-line veřejně zcela přístupné výrobky a zjišťovali jejich složení. Celkem bylo zakoupeno 35 vzorků od sedmnácti značek, přičemž 8 z nich sloužilo jako přípravky na hubnutí, 6 byly sportovní či energetické doplňky stravy a 3 nebyly specificky označené. Ukázalo se, že kromě zakázaného fenprometaminu přípravky na hubnutí a zvýšení výkonu obsahovaly ještě osm dalších stimulantů či rizikových látek.

Jednalo se o detenol, fenprometamin, β-methylfenylethylamin, oxilofrin, 1,3-dimethylbutylamin, 1,3-dimethylamylamin, 1,4-dimethylamylamin, oktodrin a higenamin. Často byly tyto látky v přípravcích dokonce kombinované. Výsledek tohoto bádání přitom studie shrnuje jasně: Tyto potravinové doplňky mohou ohrozit správné fungování srdečního svalu. 

Doplňky stravy pro sportovce mohou mít i zdraví ohrožující složení
Autor: iStock Doplňky stravy pro sportovce mohou mít i zdraví ohrožující složení

Nebezpečné látky najdeme i v Česku

Některé z výše zmíněných látek se vyskytují i nás. Například před konzumací doplňků s 1,3-dimethylamylaminem (DMMA) varovalo Ministerstvo zdravotnictví ČR: „Užívání, resp. konzumace DMAA v různých formách může vyvolávat řadu vážných vedlejších účinků jako např. zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, žaludeční nevolnosti a zvracení, mozkové příhody a může vést až k úmrtí. 

DMAA byl v některých státech, např. na Novém Zélandu nebo v Austrálii, tolerován jako součást tzv. rekreačních drog, ale vzhledem k potvrzeným vedlejším účinkům bylo již přikročeno k regulaci používání této látky,píše dále Ministerstvo zdravotnictví v oficiálních podkladech.

Při zakoupení sportovních suplementů tudíž vždy kontrolujte složení. Nikdy nevíte, jaký mix život ohrožujících látek na vás může uvnitř plastového boxu s lákavě vypadajícím práškem čekat.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama