20. května 2020 13:00

Dá se COVID-19 zastavit antimalarikem? Prezident Trump a jeho nejnovější lékařský přešlap

Co je zač hydroxychlorochin, který užívá prezident Trump jako prevenci proti COVID-19? Jde o lék na malárii a revma.

Na koronavirus zabírá česnek, alkohol, vodka a podle prezidenta Trumpa dezinfekce píchnutá přímo do žíly a nově také antimalarika.

Co je hydroxychlorochin?

Cestovatelé, kteří putovali zeměmi s vyšším rizikem nákazy malárií, možná chlorochin (CQ) i hydroxychlorochin (HCQ) znají. Jedná se o dvě různé, byť příbuzné obsahové látky hned v několika lécích majících antimalarický účinek, ale začaly se používat i k léčbě revmatismu, artritidy a lupenky. Proto je dobré užívat je v oblastech výskytu komárů, kteří přenášejí malárii. Otázkou je, zdali do této oblasti lze zahrnout i Bílý dům. Chemický vzorec C18H26ClN3O odhalí prvky, ze kterých je hydroxychlorochin poskládán. Jenže pouhá znalost laikovi nic neřekne o léčebných vlastnostech. Proto je dobré podívat se do odborných zdrojů.

Jejich možný účinek při léčbě nemoci COVID-19 vyplývá z antivirové aktivity zjištěné in vitro, zatímco imunomodulační účinek může v kontextu této léčby potenciálně vést také k nežádoucím účinkům. In vitro studie zatím nepřinesly jasné vysvětlení mechanismu účinku proti nemoci COVID-19,“ píše Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Zjednodušeně řečeno: Nevíme, jakým způsobem by daná látka mohla fungovat, a proto ji v zájmu obecného zdraví nedoporučujeme k používání.

Nebezpečná samoléčba

Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí hydroxychlorochin mezi látkami zkoumanými pro vývoj léčiva na COVID-19. Jenže doslovně uvádí: „Upozorňujeme, že ve všech níže uvedených případech se jedná pouze o experimentální léčbu. Žádné z léčiv není zatím oficiálně schváleno (registrováno) k léčbě nemoci COVID-19. Uvažované přípravky, pokud jsou registrovány, jsou obvykle určeny k léčbě jiných onemocnění, a proto jakékoliv použití v neindikovaných situacích musí být velmi pečlivě zvažováno. I v těchto případech platí, že by přínosy léčby měly převládat nad jejími riziky. Z toho důvodu nelze předpokládat, že by se dané přípravky distribuovaly ihned ve větším množství široké populaci k léčbě nemoci COVID-19.

Na vývoji vakcíny proti novému koronaviru pracují stovky vědců. A přitom prý stačí preventivně brát antimalarikum. Laik, ať už je v jakékoli funkci, může propadnout vlastnímu přesvědčení a podobně jako prezident Trump prohlásit: Myslím si, že je to dobré.“ Je to totiž mnohem rychlejší než čekat na výsledky a ověřování lékařských testů.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom