Do vězení kvůli statistice: Jaké logické chyby se dopustil soud?

V roce 1999 se v Británii odehrál děsivý případ, na který dnes justice nerada vzpomíná. Ukázalo se, jak lehce je možné u soudu zkreslit statistická data a k čemu to může vést.
Kvůli statistické chybě se justice dopustila děsivé minely.
Kvůli statistické chybě se justice dopustila děsivé minely.
pixabay.com

reklama

Před dvaceti lety se odehrál příběh, který ukazuje, že i v oblastech zákonů a statistiky (tedy zdánlivě velmi racionálních sférách) může dojít k obrovskému zkreslení, které dokáže zničit lidské životy. Obětí justiční zvůle se stala právnička Sally Clark, kterou v krátké době postihly hned dvě tragédie, jichž se žádná matka nechce dožít: obě její děti nečekaně zemřely ve věku pouhých několika týdnů. Následný hon na čarodějnice ukázal to horší v nás…

Slepá spravedlnost

Tento jev je známý jako syndrom náhlého úmrtí kojenců a, jak naznačuje již jeho název, spočívá v nečekané a ani po pitvě nevysvětlené smrti malých dětí do jednoho roku věku. Tímto záhadným způsobem zemře zhruba 1 z 5000 dětí, jedná se tedy o poměrně vzácnou záležitost. No a pokud by tímto způsobem zemřely hned dvě děti jedné matky, je to už docela podezřelé – aspoň toho názoru byl uznávaný pediatr Roy Meadow.

Vedle profesorského titulu se Meadow mohl pyšnit i rytířským řádem, což svědčí o tom, že se jednalo o opravdu uznávanou kapacitu. V 60. a 70. letech totiž pomohl definovat takzvaný Münchhausenův syndrom v zastoupení (Munchausen Syndrome by Proxy). Tato psychická choroba se jmenuje podle Barona Prášila (v originále Münchhausena) a spočívá v předstírání nemoci u závislé osoby, nejčastěji tedy u dítěte. Podstatné je, že z takového chování neplynou žádné výhody, porucha spočívá právě v onom předstírání. Leckdy se tedy stává, že matky předstírají, že jejich děti jsou určitým způsobem nemocné, čímž zaměstnávají lékařské pracovníky; v horších případech matky děti i přímo týrají, aby u nich vytvořily potřebné symptomy. Právě Meadow pomohl mnoha dětem právě tím, že tento podivný fenomén popsal a pojmenoval.

Nebezpečí statistiky

Dlouhá desetiletí platil Meadow za předního britského specialistu na zneužívané děti, jenže z jeho životního poslání se postupem času stala posedlost. Britská justice začala využívat takzvaný Meadowův zákon, podle kterého je smrt jednoho dítěte tragédií, smrt dvou dětí velmi podezřelá a smrt tří by měla být posuzována jako vražda, pokud se neprokáže opak. Na základě chybně vypočítané statistiky Meadow dospěl k tomu, že pravděpodobnost nezapříčiněného úmrtí dvou malých dětí je 1 ku 73 milionům.

Právě na těchto základech byla odsouzena Sally Clark. Její první dítě zemřelo v roce 1996, druhé o rok a půl později. Obě byly ve věku pouhých několika týdnů a právě Meadowova výpověď o tom, jak je takový souběh událostí vysoce nepravděpodobný, zapříčinil její odsouzení k doživotí za mřížemi – navzdory tomu, že nebyla prokázána žádná souvislost mezi chováním matky a úmrtími dětí!

O něco později se do případu vložila Royal Statistical Society, tedy prominentní britská statistická společnost. Opakovaně předkládala soudu důkazy o nepodloženosti Meadowových výpočtů, a výrazně se tak podílela na přezkoumání celého případu. I díky nově nalezeným důkazům o infekci jednoho ze Sallyiných synů, což s jeho smrtí nejspíše souviselo, se nakonec nevinná žena po několika letech za mřížemi dostala ven. Jednalo se o velké vítězství rozumu a statistiky. V důsledku bylo přehodnoceno i několik dalších případů, v nichž se Meadow výrazně účastnil, a jeho jméno se stalo velmi kontroverzním.

Nešťastná Sally Clark se však z prožitých útrap do konce života nevzpamatovala a v roce 2007 zemřela v důsledku závislosti na alkoholu. Smutný konec jednoho příběhu, na který nebudeme vzpomínat rádi; jeho odkaz je však podstatný, neboť nám pomáhá si uvědomit, že i racionální statistiku je možné děsivě překroutit.

Text: MS

reklama

reklama