Do Jeseníků se vrátili vlci. Podívejte se na důkaz!

V Jeseníkách pobývá vlk. Na začátku roku jej zachytila fotopast.
Vlka zachycený fotopastí v Jeseníkách
Vlka zachycený fotopastí v Jeseníkách
monitoring.selmy.cz

reklama

Na začátku roku získali přírodovědci záběry zachycující vlka v Jesníkách. Po deseti letech tak mají přímý důkaz o pohybu této šelmy v těchto horách.

Videozáznam pochází z fotopasti místního obyvatele. Ten poslal záběry zvířete nápadně připomínající vlka hned po jejich pořízení k identifikaci odborníkům, kteří v Jesníkách právě provádějí monitoring velkých šelem.

„Informace o záznamu vlka se k nám dostala během několika hodin od jeho průchodu před fotopastí. Pochopitelně jsme toho využili a podařilo se nám přímo v terénu zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy. Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu,“ popisuje Petr Šaj, zoolog z CHKO Jeseníky.

Z jediného pozorování se zatím nedá určit, zda se jedná o osamoceně migrujícího vlka, nebo zda se usídlil v místě trvale. Pro lesníky je to podle Tomáše Pospíšila, ředitele Krajského ředitelství Lesů ČR každopádně dobrá zpráva. „Jak ukazují vědecké poznatky, mají velké šelmy pozitivní vliv na rovnováhu v celém přírodním prostředí. Zvěř v lesích změní chování, zlepší se její zdravotní stav a kondice, sníží se škody na lesních porostech a zvýší se i podíl jiných náročnějších dřevin,“ vysvětluje. Podle ochránců přírody přítomnost vlka v zásadě nebrání ani rozumnému mysliveckému hospodaření.

Vlci v Česku

Monitoring šelem v Jeseníkách probíhá celou zimu. Ochránci přírody oceňují také pomoc veřejnosti, od které získávají hlášení o pobytových znacích, které by mohly patřit vlkovi či rysovi. „I nadále budeme rádi za zaslání neobvyklé stopy s měřítkem či jiného pobytového znaku na e-mail stopy@selmy.cz,“ dodává koordinátor monitoringu šelem v Jeseníkách Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc.

Vlk byl v Jeseníkách vyhuben v roce 1908. Ojediněle se psovitá šelma vyskytovala na území Jeseníků i po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné na Bruntálsku.

Nově zjištěný výskyt vlka v Jeseníkách povrzuje postupný návrat velkých šelem do české krajiny. V loňském roce ochránci přírody prokázali už druhé rozmnožování smečky na Dokesku, vlci byli pozorováni také na Broumovsku nebo v Javorníkách.

(EKOLIST)

reklama

reklama