ČR zaslala na Špicberky další semena rostlin – i my zásobujeme světovou banku semen

Hrách Bohatýr a další semena najdou svůj nový domov na Špicberkách.
Semena, která neznáte - pekanové ořechy
Semena, která neznáte - pekanové ořechy
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Česká semena na Špicberkách

Česká republika zaslala do světové genomové banky na Špicberkách druhou zásilku, nyní 362 semen, jde hlavně o obilí a zeleninu. V úložišti je nyní 1168 jedinečných českých druhů a odrůd zemědělských plodin. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zemědělství. Poprvé český stát semena do banky zaslal v roce 2015, tehdy šlo o 800 vzorků různých zemědělských plodin, například obilovin a pícnin. Genetické rostlinné zdroje dostupné v ČR přesahují 55 000 položek.

Na Špicberky zaslala česká genová banka vzorky původních českých odrůd, hlavně pšenice, ječmene a žita. "V zásilce je také hrách setý, například odrůda Bohatýr, len setý, například Šumperecký textilák, salát hlávkový, například Dubáček, mrkev, například Přerovská dlouhá, mák setý, například Orfeus," uvedlo ministerstvo.

Uložení národních vzorků v globální genomové bance je pro ČR bezplatné, hradí ho norská vláda a mezinárodní nadace Crop Trust. "V úložišti jsou semena udržována v permafrostu, při stálé teplotě –18 stupňů Celsia. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů, 130 metrů nad úrovní moře," dodal úřad. Semena jsou skladována v pískovcové skále v bývalém dole, podle dřívějších informací má úložiště kapacitu na 4,5 milionu vzorků.

Deset let od spuštění projektu je v úložišti více než milion položek, které čítají na 6000 druhů rostlin ze 75 genomových bank.

ČTK

Reklama
Reklama