ČR zaslala na Špicberky další semena rostlin – i my zásobujeme světovou banku semen

Hrách Bohatýr a další semena najdou svůj nový domov na Špicberkách.
Semena, která neznáte - pekanové ořechy
Semena, která neznáte - pekanové ořechy
pixabay.com

reklama

Česká semena na Špicberkách

Česká republika zaslala do světové genomové banky na Špicberkách druhou zásilku, nyní 362 semen, jde hlavně o obilí a zeleninu. V úložišti je nyní 1168 jedinečných českých druhů a odrůd zemědělských plodin. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zemědělství. Poprvé český stát semena do banky zaslal v roce 2015, tehdy šlo o 800 vzorků různých zemědělských plodin, například obilovin a pícnin. Genetické rostlinné zdroje dostupné v ČR přesahují 55 000 položek.

Na Špicberky zaslala česká genová banka vzorky původních českých odrůd, hlavně pšenice, ječmene a žita. "V zásilce je také hrách setý, například odrůda Bohatýr, len setý, například Šumperecký textilák, salát hlávkový, například Dubáček, mrkev, například Přerovská dlouhá, mák setý, například Orfeus," uvedlo ministerstvo.

Uložení národních vzorků v globální genomové bance je pro ČR bezplatné, hradí ho norská vláda a mezinárodní nadace Crop Trust. "V úložišti jsou semena udržována v permafrostu, při stálé teplotě –18 stupňů Celsia. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů, 130 metrů nad úrovní moře," dodal úřad. Semena jsou skladována v pískovcové skále v bývalém dole, podle dřívějších informací má úložiště kapacitu na 4,5 milionu vzorků.

Deset let od spuštění projektu je v úložišti více než milion položek, které čítají na 6000 druhů rostlin ze 75 genomových bank.

ČTK

reklama

reklama