Jen 7 z 31 lidí se na večírku nenakazilo covidem. Záhy se zjistilo, proč mu unikli zrovna oni

V Austrálii si v praxi vyzkoušeli, jak to je s variantou Delta při společenských setkáních.
Party může skončit i pozitivním testem na COVID-19
Party může skončit i pozitivním testem na COVID-19
iStock

reklama

Nechtěnou výslužku v podobě infekce virem SARS-CoV-2 si z narozeninové party v australském Sydney odneslo 24 ze 31 návštěvníků. Místní autority událost zmínily během tiskové konference k současným australským proticovidovým opatřením.

Tamní ministr zdravotnictví a medicínského výzkumu Brad Hazzard uvedl, že 6 lidí, kterým se nákaza vyhnula, jsou zdravotníci, a proti nemoci COVID-19 jsou už plně očkovaní. Poslední z neinfikovaných, povoláním pečovatel v domově důchodců, měl za sebou první dávku vakcíny.

Nikdo z 24 nakažených naopak očkovaný nebyl.

Zaúřadovala supernakažlivá Delta

Podle místních úřadů navíc šlo o mutaci Delta neboli B.1.617.2, která se poprvé objevila v Indii a která momentálně působí epidemiologům nejhlubší vrásky na čele. Podle amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) získala dominanci, samozřejmě kromě Indie, už i ve Spojeném království nebo v Rusku, a šíří se v dalších 94 zemích světa.

Australané například měli od konce první vlny COVID-19 relativně pod kontrolou, dokud k nim Delta nedorazila. Teď je zhruba 20 milionů Australanů, tedy asi 80 procent tamní populace, opět nuceno dodržovat velmi striktní sociální distanc a další opatření.

Komunitně se šíří už i v ČR 

Delta je totiž mnohem infekčnější. K tomu, aby vědci dokázali s jistotou říci, jestli je také agresivnější a smrtelnější, zatím nemají dostatek informací a dat. Ví se ale, že snižuje účinek doposud používaných vakcín. Jak je ovšem vidět mimo jiné i na případu australské party, a potvrzují to i nejnovější studie, naštěstí ne nějak výrazně. Přesto by podle nedávného doporučení WHO měli v místech, kde se Delta přenáší komunitně, tři základní hygienická proticovidová opatření, tedy mytí rukou, rozestupy a zakrytá ústa i nos, dodržovat také plně naočkovaní lidé. A to se bohužel týká i České republiky.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama