Nový dechový analyzátor na COVID-19 podá výsledek testu do jedné minuty

Jeden hluboký výdech do náustku a pak čekání na výsledek. Jenže ne v řádu hodin, ale sekund. Nový dechový analyzátor do minuty zjistí, jestli jste se nakazili nemocí COVID-19.
Příští rok by konečně mohla dorazit příjemná testovací alternativa
Příští rok by konečně mohla dorazit příjemná testovací alternativa
iStock.com / koláž

reklama

Start-up Breathonix, který funguje pod hlavičkou Národní univerzity v Singapuru, svůj analyzátor nechal projít počátečním klinickým testem na 180 lidech a dosáhl při tom účinnosti vyšší než 90 %. V Singapuru by mohl být schválen do prodeje začátkem příštího roku.

Jde o důležitou zprávu. Odborníci na celém světě se totiž snaží vyvinout alternativu k nejrozšířenějšímu PCR testu, který pracuje s poměrně invazivní metodou výtěru nosu. PCR test je navíc na mnoha místech neodstupný z důvodu přetížení výrobních kapacit.

Levnější a dostupné testování

Podle Breathonixu má nový test stát 20 USD, což je o 70 % méně než PCR test. Jeho cena v České republice pro samoplátce začíná někde kolem 1 750 Kč. Společnost také pracuje na zlepšení přesnosti nové metody s tím, že testy provedené dechovou metodou by se potvrzovaly ještě přesnější PCR metodou.

Přístroj používá výměnné náustky a je navržený tak, aby nedošlo ke kontaminaci. Po vyfouknutí vzduchu z plic přístroj vyhodnotí chemické sloučeniny v dechu a určí, zda osoba je, nebo není infikována. Výsledky jsou generovány počítačem do 60 sekund.

Podobné zařízení testuje i jedna francouzská nemocnice, podle odborníků je ale příliš drahé na to, aby se dočkalo širšího nasazení.

reklama

reklama