16. dubna 2018 06:03

Co vás zabije s největší pravděpodobností? Když přijdete o peníze, ukázal výzkum

Vědci popsali jednu z příčin smrti, které doposud nevěnovali příliš velkou pozornost. Je jí náhlé zchudnutí… Bohatí zkrátka déle žijí.

Chudoba horší než rakovina

Nečekaná a rychlá ztráta majetku ve středním věku je více smrtící než rakovina, upozornili vědci pracující pro Northwestern Medicine and University of Michigan.

Pokud někdo přijde o více než tři čtvrtiny svého celkového majetku během dvouletého období, je pravděpodobnost, že v dalších 20 letech zemře, o 50 procent vyšší, než kdyby člověku peníze zůstaly. „Zjistili jsme, že ztráta životních úspor má prokazatelně negativní dopad na délku dožití,“ prohlásila Lindsay Pool, která na této studii pracovala.

"Je to velice palčivý problém – nejde jen o pár lidí; týká se asi čtvrtiny Američanů,“ zdůraznila expertka rozměry tohoto průšvihu. Vůbec nejvíce přicházeli Američané o peníze za velké recese na počátku dvacátého století, ale podobné situace se opakovaly, byť v menším měřítku, i mnohokrát poté.

Tomuto tématu se zatím nikdo pořádně nevěnoval; je značně složité ho studovat, protože ve hře je značné množství proměnných, které pochopení problému znesnadňují.

Velice zajímavé části přinesla i část studie, která se věnovala chudým lidem. Jde o skupinu, která je tak chudá, že vlastně ani žádné úspory nemá a žije takzvaně z „ruky do huby“. Ukázalo se, že jde o ještě zranitelnější osoby, než jsou extrémně rychle zchudlí. Jim smrt hrozila dokonce ze 67 procent do 20 let. Rozdíl se zchudlými byl však pro vědce překvapivě malý. „Nejvíce překvapivým výsledkem studie pro nás bylo, že mít nějaké bohatství a přijít o ně, je pro lidské zdraví téměř stejně špatné, jako být naprostým chudákem,“ uvedli výzkumníci.

Co zabíjí chudé a zchudlé?

Existují dvě hlavní příčiny toho, proč obě výše zmíněné skupiny tak často umírají. Tou vůbec nejčastější jsou problémy s duševním zdravím. Současně je na nich extrémně vidět změna zdravotní péče – najednou si nemohou dovolit zdravotní péči, na kterou byli dříve zvyklí, což výrazně snižuje délku jejich života.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom