Co mají společného delfíni a lidé? Alzheimera

Budeme lovit delfíny jako pokusná zvířata pro výzkum Alzeimerovy choroby?
Delfíni mají Alzeimera
Delfíni mají Alzeimera
Pixabay

reklama

Vědci poprvé prokázali Alzheimerovu chorobu i u mořských savců – delfínů.

Delfíni se díky své inteligenci těší přízni člověka. V bájích se vyskytují jako zachránci tonoucích a v delfináriích patří spolu s kosatkami mezi největší lákadla. Máme s nimi společného víc, než bychom si přáli. Například neurodegenerativní onemocnění mozku.

Alzeimer u člověka…

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku, což následně vede k rozvinutí demence. Takto postižený člověk následně zůstává odkázaný na každodenní pomoc jiného člověka. Alzheimerovu nemoc poprvé popsal německý lékař Alois Alzheimer v roce 1907, po kterém získala své pojmenování. V poslední době lze sledovat její nárůst….

Někteří lidé mají možná přirozenou "odolnost" vůči Alzheimeru. Máte to štěstí taky?
Někteří lidé mají možná přirozenou "odolnost" vůči Alzheimeru. Máte to štěstí taky?

... a u delfína

Vědci z University of Oxford zkoumající delfíny odhalili, že nemoc považovaná za ryze „lidskou“ se vyskytuje i u nich. Vedoucí výzkumu Simon Lovestone potvrdil, že delfíni jsou první tvorové kromě člověka, u kterého byla toto choroba potvrzena. Jejich studie, která vyšla v časopise Alzeimer and Dementia, potvrdila, že delfíní a lidské onemocnění má podobný průběh. U obou skupin dochází k hromadění proteinu amyloidu beta a proteinů tau, což nakonec vede k odumírání částí mozku a nevratným změnám.

Tanec s delfíny
Tanec s delfíny

Vědci  se preventivě vyjádřili proti možné úvaze, aby se delfíni začali chovat jako pokusná zvířata, na kterých by se hledaly možnosti léčby Alzeimerovy choroby.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama