Co je vesmírný turista zač?

Chtěli byste být vesmírným turistou? Nechte se inspirovat.
Loď pro vesmírné turisty
Loď pro vesmírné turisty
SpaceX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vybrané údaje o japonském miliardáři Jusakuovi Maezawaovi (42), který se stane prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce:

Z bubeníka miliardářem

- Bývalý bubeník punkové kapely Switch Style Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let, kdy si po návratu z cest po USA založil v Japonsku společnost prodávající CD nazvanou Start Today. Základem firmy se stala sbírka hudebních nosičů, které si Maezawa koupil v USA. Start Today je nyní mateřskou firmou internetového obchodu s oblečením Zozotown, který Maezawa založil v roce 2004. Tržby Zozotownu činily v uplynulém fiskálním roce v přepočtu 890 milionů dolarů.

- Podle magazínu Forbes je Maezawa 18. nejbohatším Japoncem, jeho majetek se odhaduje na necelé tři miliardy dolarů.

- Maezawa je také proslulým milovníkem a sběratelem obrazů. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy Kč) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata. Nepojmenovaný obraz namaloval Basquiat v roce 1982 a zobrazuje obličej ve tvaru lebky. Zaplacená částka byla nejen nejvyšší cenou, jaká byla doposud zaplacena za dílo Basquiata, ale také nejvyšší cenou, jaká kdy zatím byla zaplacena za obraz některého z amerických umělců. Předchozí rekord za rovněž "nepojmenovaný" obraz od Basquiata činil 57,3 milionu dolarů a i tento obraz koupil Maezawa, který vlastní díla i dalších velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Roy Lichtenstein nebo Andy Warhol.

- Maezawa také plánuje vybudovat umělecké muzeum, do kterého by umístil svou sbírku uměleckých děl. V roce 2012 založil v Tokiu nadaci, která podporuje mladé umělce.

- Rozvedený otec jednoho dítěte Maezawa se narodil 22. listopadu 1975 ve městě Kamagaja v prefektuře Čiba, v jejíž stejnojmenné metropoli nyní žije.

Let na měsíc

- V pondělí oznámil šéf americké společnost SpaceX Elon Musk, že se Maezawa stane prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Cesta by se měla uskutečnit v roce 2023 a má ji umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje. V rámci projektu #DearMoon Maezawa s sebou k Měsíci vezme pro inspiraci šest až osm umělců.

Reklama
Reklama