Co je vesmírný turista zač?

Chtěli byste být vesmírným turistou? Nechte se inspirovat.
Loď pro vesmírné turisty
Loď pro vesmírné turisty
SpaceX

reklama

Vybrané údaje o japonském miliardáři Jusakuovi Maezawaovi (42), který se stane prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce:

Z bubeníka miliardářem

- Bývalý bubeník punkové kapely Switch Style Maezawa začal s podnikáním koncem 90. let, kdy si po návratu z cest po USA založil v Japonsku společnost prodávající CD nazvanou Start Today. Základem firmy se stala sbírka hudebních nosičů, které si Maezawa koupil v USA. Start Today je nyní mateřskou firmou internetového obchodu s oblečením Zozotown, který Maezawa založil v roce 2004. Tržby Zozotownu činily v uplynulém fiskálním roce v přepočtu 890 milionů dolarů.

- Podle magazínu Forbes je Maezawa 18. nejbohatším Japoncem, jeho majetek se odhaduje na necelé tři miliardy dolarů.

- Maezawa je také proslulým milovníkem a sběratelem obrazů. Loni například koupil v aukci za rekordních 110,5 milionu dolarů (asi 2,4 miliardy Kč) obraz amerického umělce Jeana-Michela Basquiata. Nepojmenovaný obraz namaloval Basquiat v roce 1982 a zobrazuje obličej ve tvaru lebky. Zaplacená částka byla nejen nejvyšší cenou, jaká byla doposud zaplacena za dílo Basquiata, ale také nejvyšší cenou, jaká kdy zatím byla zaplacena za obraz některého z amerických umělců. Předchozí rekord za rovněž "nepojmenovaný" obraz od Basquiata činil 57,3 milionu dolarů a i tento obraz koupil Maezawa, který vlastní díla i dalších velikánů, jako jsou Pablo Picasso, Roy Lichtenstein nebo Andy Warhol.

- Maezawa také plánuje vybudovat umělecké muzeum, do kterého by umístil svou sbírku uměleckých děl. V roce 2012 založil v Tokiu nadaci, která podporuje mladé umělce.

- Rozvedený otec jednoho dítěte Maezawa se narodil 22. listopadu 1975 ve městě Kamagaja v prefektuře Čiba, v jejíž stejnojmenné metropoli nyní žije.

Let na měsíc

- V pondělí oznámil šéf americké společnost SpaceX Elon Musk, že se Maezawa stane prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Cesta by se měla uskutečnit v roce 2023 a má ji umožnit zcela nová, mohutná a opětovně využitelná raketa BFR (Big Falcon Rocket), s níž chce SpaceX kolonizovat i Mars a na jejíž konstrukci zatím firma pracuje. V rámci projektu #DearMoon Maezawa s sebou k Měsíci vezme pro inspiraci šest až osm umělců.

reklama

reklama