Čína vyděsila USA: Její stíhačka je podle všeho nejlepší na světě

Čínské stíhačky se ze dne na den staly největším konkurentem současné světové špičky – tedy těch amerických. Čím to? Může za to jediná raketa…
Čínský bitevník J-10

Stalo se to 15. září, v den na první pohled jako každý jiný. Ale ve skutečnosti právě toho dne USA ztratily svou vzdušnou převahu. Čína totiž právě ten den otestovala svou novou raketu PL-15. A nutno dodat, že ji otestovala úspěšně. V čem je to taková bomba a proč to pro USA znamená opravdu velký problém?

PL-15 je střela typu BVRAAM (Beyond visual range air-to-air missiles), tedy raketa velkého dostřelu. Využívají ji letadla, která s ní mohou střílet na velmi vzdálené vzdušné cíle – tedy cizí stíhačky, bombardéry nebo drony ve vzdálenosti nad 30 kilometrů.

Raketu vyvinul čínský vojenský institut 607. Má být náhradou za úspěšnou PL-12, která se pyšnila dostřelem kolem 100 kilometrů. Nová střela je ovšem výrazně lepší. Má kvalitnější aktivní radar, zlepšenou odolnost proti rušení a především mnohem účinnější a silnější motor, který výrazně zvyšuje její dolet. Podle informací amerického letectva by se mohl pohybovat až kolem 200 kilometrů, což výrazně překonává cokoliv, co mají Spojené státy (nebo Rusko) k dispozici.

Místo cestiček se mezi domy vinou hadi ze starého nábytku, zbytků potravin a dalšího odpadu

Čínská města se topí v odpadcích. A není to žádná metafora…

 

Na problém upozornil generál amerického letectva Hawk Carlisle, který o ní mluvil na letošní meetingu Air Force Association Conference. Podle velitele je vznik této střely důvodem pro Kongres, aby uvolnil peníze na vznik nové rakety, která by měla čínskou PL-15 překonat. Podle generála je nyní „převálcování“ této čínské zbraně prioritou amerického letectva.

Jestliže bude mít Čína takovou taktickou výhodu, mohly by její jinak méně kvalitní stíhačky představovat značné riziko i pro nejdražší americké zbraně – například letouny F-35.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama