Čína spustila obří fabriku na klonování zvířat. Budeme je jist všichni!

Zařízení ve městě Tianjin se zaměří na výrobu tisíců embryí krav, závodních koňů i cvičených psů.
Čínské klonování...
Čínské klonování...

Čínští vědci plánují vybudovat největší světovou továrnu na klonování zvířat. Považují podnik za velmi důležitý, je to prý jejich příspěvek společnosti a světu, který by mohl pomoci zachránit kriticky ohrožené druhy před vyhynutím.

Podle výkonného ředitele společnosti BoyaLife Xua Xiaochuna dala společnost do projektu 200 milionů juanů, což je zhruba 800 milionů korun. Továrna se staví ve městě Tianjin, asi 160 kilometrů od Pekingu a fungovat by měla od poloviny roku 2016. „Kráčíme cestou, po které ještě nikdo nešel. Budujeme něco, co nikdy dřív neexistovalo,“ uvedl Xu Xiaochun pro deník Guradian při odhalení plánů na stavbu továrny.

Hlavním cílem továrny o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních bude klonování dobytka, který by mohl uspokojit prudký nárůst poptávky Číňanů po hovězím mase. BoyaLife doufá, že zpočátku se firmě podaří vyprodukovat 100 tisíc kravských embryí špičkové kvality ročně a nakonec bude pokrývat 5 procent trhu s poraženým skotem v Číně.

Klonované maso? Podle zákonů je to v pořádku...

Ale abychom byli poctiví, je nutné říct, že Číňané nepřichází s něčím novým. Americký úřad pro kontrolu jídla a léků (FDA) povolil prodávat maso a mléčné výrobky z klonovaných zvířat již v roce 2008. Rozhodnutí provázela dlouhá debata, ale odborníci se nakonec rozhodli, že klonování skotu, prasat i koz je bezpečné. Většina klonů v USA však je spíš než k jídlu používána ke zvýšení kvality chovných stád.

Ve Velké Británii je maso a mléko z klonovaných krav považováno za „novou potravinu“, dodavatelé potřebují zvláštní povolení k jejich prodeji. V roce 2010 se hovězí maso z potomků klonované krávy prodávalo v USA v jednom potravinovém řetězci, což vedlo k vyšetřování řízené FDA.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin ve svém posledním prohlášení o klonovaní zvířat uvedl, že neexistuje žádný důkaz o rozdílech mezi masem a mléčnými výrobky z klonů či jejich potomků a mezi konvenčně chovanými, zdravými zvířaty. Na druhou stranu ale zopakoval své obavy, že proces klonování může ohrozit zdraví zvířat. „Zdraví zvířat a dobré životní podmínky jsou i nadále důvodem k obavám, především kvůli zvýšenému počtu úmrtí ve všech fázích vývoje,“ prohlásila organizace.

Změní to náš svět

Vědci z BoyaLife se zaměří také na klonování vítězů dostihových koní a psů vycvičených na vyhledávání obětí přírodních katastrof nebo na pátrání po nelegálních drogách.

Xu řekl, že továrna na klonování bude také sloužit lidstvu a přírodě tím, že pomůže záchránit ohrožené druhy a druhy stojící na pokraji vyhynutí. „Změní to náš svět a naše životy. Jsem velmi nadšený, protože naše životy budou lepší,“ uvedl.

„Chceme udělat všechno nejen kvůli zisku, ale abychom se zapsali do historie,“ dále tvrdí čínský vědec. Podle něj bude jeho společnost jednoho dne první na světě, kdo vyrobí mládě pandy velké.

Problémy s etikou

Továrna je vyvrcholením celé dlouhé řady malých cílů, které mají z Číny udělat světovou jedničkou v oblasti technologie klonování. Tamní vědci se věnují klonování skotu, prasat a ovcí zhruba 15 let. Podle BBC už v roce 2014 čínská společnost s názvem BGI zavedla klonování zvířat v průmyslovém měřítku ve městě Shenzhen na jihu země. Bývalá továrna na boty chrlí asi 500 klonovaných prasat ročně. „V Číně jsme prostě zvyklí dělat věci v masovém měřítku,“ uvedl Xu pro magazín Bloomberg v roce 2014.

Továrna v Tianjinu spolupracuje s jihokorejskou společností Sooam Biotech ze Soulu, kterou vede vědec Hwang Woo-suk, známý též jako „král klonování“. Ten měl v roce 2006 problémy se zákonem a byl shledán vinným z podvodu a hrubého porušení etiky při výzkumu, protože získával lidská vajíčka pro své experimenty velmi pochybným způsobem.

Sooam klonuje štěňátka už zhruba 10 let. Hwangův tým byl první na světě, který naklonovat psa, afgánského chrta jménem Snuppy, a to už v roce 2005. Ve stejném roce představili vědci v Itálii prvního klonovaného dostihového koně, který byl vytvořený z kožních buněk odebraných několikanásobnému vítězi vytrvalostního závodu. Sooam působí v Číně od roku 2014 a se společností BoyaLife vytvořil štěnata tibetského mastifa.

Prý je to bezpečné

V Číně, která je nyní svědkem řady skandálů s nebezpečnými potravinami, se státní sdělovací prostředky snaží přesvědčit veřejnost, že konzumace klonovaného skotu, jež plánuje vyrábět Xuova společnost, nenese žádné zdravotní riziko. „Jíst hovězí maso z klonovaného skotu je bezpečné,“ tvrdí Zhang Yong, profesor veterinární medicíny na univerzitě A&F.

„Klonované hovězí maso je nejchutnější hovězí, které jsem kdy měl,“ uvedl zase v rozhovoru s novináři generální ředitel BoyaLife. Podle něj je výstavba největší světové továrny na klonování zvířat nyní téměř dokončena. „Chceme, aby byla moderní. Chceme, aby představovala budoucnost.“

Lucie Kořistová

reklama