Chytrý vibrátor napadli a ovládli hackeři. Firma teď platí obří pokutu

Co všechno jsou hackeři schopní napadnout? Počítače, tablety a mobilní telefony dnes už nikoho nepřekvapí. Jak ale ukazuje tento případ, v bezpečí před nimi nejsou ani vibrátory...
Na některé hračky je lepší si dávat pozor.
Na některé hračky je lepší si dávat pozor.
istockphoto.com

reklama

Kanadská společnost Standard Inovation před několika lety přivedla na trh sexuální pomůcku, která měla změnit trh – smart vibrátor. Jenže stalo se, co se stát muselo: přístroj, který se připojuje na web, napadli hackeři a dokázali z něj získat ty nejdůvěrnější informace.

Přístroj s názvem We-Vibe se dal pomocí aplikace We-Connect připojit na mobilní telefon a přes něj bylo možné vibrátor ovládat – uživatel (respektive partner uživatelky) mohl volit na dálku řadu hodnot na vibrátoru. Uživatelům to mělo nahradit například partnera na dlouhé služební cestě – ten je mohl přivést k orgasmu na dálku.

Technická selhání

Myšlenka to byla sice elegantní, ale provedení poněkud nedokonalé, jak velmi rychle ukázala praxe. Vibrátor totiž nebyl prakticky vůbec zabezpečený a mohl ho tedy ovládnout kdokoliv v blízkosti přes rozhraní Bluetooth. I zcela cizí člověk tedy mohl být schopen vniknout do zcela intimní chvilky.

Ani to ale nebyl největší problém tohoto přístroje. Jak ukázala žaloba dvou nespokojených zákazníků, společnost měla přístup k datům o hodnotách vibrátoru v okamžiku používání. Mohla tedy volně pracovat s daty o detailních hodnotách užívání přístroje jeho uživatelkami: například o jeho teplotě, délce použití nebo frekvenci vibrací.

Není to sice prokázané, ale i tato aplikace byla zabezpečená tak mizerně, že i údaje z ní mohli klidně získat hackeři. Pokud to opravdu udělali, mají nyní velmi intimní data o spoustě žen.

Tvrdý soud

Přístroj v ceně asi 200 dolarů si totiž koupilo přibližně 300 000 zákazníků, především z USA a Kanady. 100 000 z nich si nainstalovalo i aplikaci. Soud nařídil společnosti, která vibrátor vyrobila, aby si vyčlenila na stížnosti uživatelů téměř 4 miliony dolarů - tedy asi 100 milionů korun, které se rozdělí mezi ty, kdo si budou na přístroj případně stěžovat.

Společnost Standard Innovation také musí okamžitě smazat všechna data, která o sexuálním životě svých zákaznic shromáždila a už nikdy je pochopitelně shromažďovat nesmí...

Text: MK

reklama

reklama