V Chorvatsku se po zemětřesení začaly objevovat desítky obřích děr v zemi

Někdo si na zahradě usilovně buduje jezírko nebo bazén, jinému se tam objeví doslova přes noc přírodní propadlina naplněná vodou.
Přírodní závrt může napáchat spoustu škody
Přírodní závrt může napáchat spoustu škody
profimedia.cz

reklama

Ničivé zemětřesení z 29. prosince 2020 v Chorvatsku zabilo sedm lidí a způsobilo ohromné materiální škody. Kromě toho se ale krajina poblíž Záhřebu začala Chorvatům měnit doslova před očima – na polích, v zahradách, a dokonce i pod jejich domy se objevují ohromné díry naplněné vodou.

Záhadné závrty

Klidně 15 metrů široké a stejně tak hluboké díry se začaly v oblasti 40 km jihovýchodně od chorvatské metropole Záhřebu objevovat po prosincovém zemětřesení, které dosáhlo 6,4 stupně Richterovy stupnice. Takové díry, odborně nazývané závrty, se sice ve zdejší vápencové krajině objevovaly odjakživa, vytvářely se ale celé roky nebo i desítky let. Teď se jich za pouhé dva měsíce objevilo kolem stovky:

Postiženo je hned několik vesnic v řídce osídlené Sisacko-moslavinské župě, mezi jinými Mečenčani. Díry se tu objevily na zahradách, a dokonce pod některými domy. Závrty se v okolí Mečenčani objevují díky specifickým geologickým podmínkám – vrstva půdy zde leží na vápencovém podloží bohatě nasyceném podzemní vodou.

Podle geologů, kteří se neobvyklý jev vydali zkoumat, proces vytváření závrtů urychlilo právě prosincové zemětřesení, jehož otřesy cítili i lidé v Česku. U nás se mimochodem závrty objevují také – jsou typickým útvarem krasových oblastí. Nevytváří se však samozřejmě v takové kadenci a takovou rychlostí jako nyní v Chorvatsku.

reklama

reklama