Cheopsova pyramida má obří termální anomálie, ukázal velký výzkum. Co to znamená?

Slavná Cheopsova pyramida je zřejmě ještě zajímavější, než jsme si mysleli...
Cheopsova pyramida v záři laserů
Cheopsova pyramida v záři laserů
profimedia

reklama

Egyptští archeologové studovali po dobu 14 dnů termálními skeny největší pyramidy světa. Ve 4500 let staré stavbě objevili několik podivností – nejméně na třech místech, s tím, že jedna anomálie je výjimečně velká.

Egyptolog a v letech 2014–2016 také ministr starověkých památek v egyptské vládě Mamhoud el-Dematy oznámil, že v těchto místech kamery našly teplejší místa; všechna se nacházejí v dolní části pyramidy. Nejzajímavějším místem je anomálie umístěná v jižní části pyramidy na úrovni země.

Vědci prověřovali tuto informaci několikrát, měřili termálními skeny pyramidu několikrát denně v nejrůznějších denních i nočních hodinách – aby eliminovali vliv slunečního světla a dalších vnějších faktorů. Výsledky jsou však zcela jednoznačné: zdroj tepla se nachází uvnitř pyramidy.

Jaká tajemství dosud skrývají egyptské pyramidy uvidíte v dokumentu Pyramidy: Odhalená tajemství na Prima ZOOM

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pyramidy: Odhalená tajemství (1) - upoutávka

Co by to mohlo být?

Vědci zatím raději ani nespekulují, co by ten zdroj tepelné anomálie mohl být. Ale možností se nabízí mnoho – samozřejmě tou nejzajímavější by mohly být zatím neobjevené vnitřní prostory. Mohlo by se však jednat také o jiné materiály, které mohly být při stavbě pyramidy použity…

„První řada kamenů v pyramidě je úplně stejná, ale uvnitř je nepravidelnost,“ popsal anomálii el-Dematy. „Podle všeho je mezi nimi úzký průchod – ale co je za ním?“ Další anomálie byly nalezeny v horní polovině pyramidy; také ty podle expertů potřebují další průzkum.

El-Damaty vyzval všechny významné egyptology, aby se do dalšího výzkumu zapojili i oni. Nejprve je potřeba přijít s nápady, co by mohly tyto anomálie znamenat, a potom nalézt způsob, jak je vlastně dále zkoumat. Pyramidu rozebrat nemůžeme, ale moderní technologie nabízejí řadu řešení, je však třeba zvolit to nejcitlivější…

Proč je Cheopsova pyramida tak významná?

Chufuova pyramida (též Cheopsova pyramida) je největší pyramida v Egyptě, největší známá kamenná stavba vybudovaná v období starověku, první a současně jediný do dnešní doby zachovaný z klasických divů světa. Pyramida se nachází na pyramidovém poli v Gíze na předměstí současné Káhiry. Je ústřední částí rozsáhlého pyramidového komplexu vybudovaného v období Staré říše jako hrobka panovníka 4. dynastie Chufua v oblasti někdejšího egyptského hlavního města Mennoferu nejspíše podle projektu vezíra Hemiuna.

Egypťany byl komplex nazýván Achtej Chufu – „Chufu je na obzoru“, což nevyjadřuje dojem velikosti stavby zastiňující vše ve svém okolí, jak dříve tvrdili někteří autoři, ale staroegyptskou představu králova posmrtného života ve spojení s kosmickým cyklem hvězd, případně Slunce.

(red)

reklama

reklama