Chcete dokonale změřit svalové napětí? Nový přístroj pomůže lékařům i kulturistům

Našinci umí novým způsobem měřit svalovou zátěž. DataLogger se nasadí na ruce, na nichž snímá četnost pohybů, sílu a polohu.
Svalovec nebo komiksová postava?
Svalovec nebo komiksová postava?
http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odborníci ze zlínské univerzity sestrojili zařízení určené k měření lokální svalové zátěže. Využít lze při prevenci úrazů a nemocí z povolání. Na projektu pracovali lidé z Fakulty managementu a ekonomiky s partnery z dalších dvou univerzit a dvou soukromých firem. Výsledkem je vynález, na který Úřad průmyslového vlastnictví vydal začátkem roku patentovou listinu, sdělil dnes ČTK zástupce univerzity Jan Malý.

"K měření lokální svalové zátěže jsme zkonstruovali zařízení, takzvaný DataLogger, které se nasadí na ruce, na nichž snímá četnost pohybů, sílu a polohu. Testy zařízení a ověření jeho funkčnosti jsme provedli při čtyřiceti měřeních ve výrobních i nevýrobních podnicích," uvedl hlavní řešitel projektu David Tuček.

Zařízení je využitelné zejména na pracovištích, kde lidé namáhají ruce při četných nebo opakovaných pohybech. Měření je možné i s ochrannými rukavicemi. "Výhodou DataLoggeru je, že svalovou zátěž dokáže měřit přímo na prstech a dlaních, nikoli jen na předloktí, jak tomu bylo u dosud používané metody integrované elektromyografie. Svalovou aktivitu, která při překročení hygienických limitů může vést ke zdravotním komplikacím, například k syndromu karpálního tunelu, tak zobrazujeme daleko přesněji," uvedl Tuček. Po měření je možné na pracovišti zavést taková ergonomická opatření, která lokální svalovou zátěž zmírní.

Projekt nyní přechází do fáze komerčního měření ve firmách, cílem je také využít vynález v lékařství. "Reálnou výzvou je pro nás i komercionalizace DataLoggeru," uvedl Tuček.

Pracovníci zlínské univerzity získali loni 20 patentů a užitných vzorů. Od roku 2004 obdrželi již 48 patentů v Česku, v Evropě a v USA a 126 užitných vzorů v Česku, na Slovensku, v Německu a v Rakousku.

Reklama
Reklama