2. září 2018 06:00

Chcete diamant? Ty umělé od pravých nepoznají ani odborníci

Pravý diamant je hodně drahá záležitost. Jenže to se může změnit.

Šperky made in Japan

Pozornost globálního šperkařského průmyslu se nyní upírá na novou japonskou inovaci – diamanty vypěstované v laboratoři, které mají stejné chemické, fyzikální i optické vlastnosti jako diamanty přírodní.

Tokijská firma Pure Diamond Lab dokáže laboratorně vypěstovat diamanty, které mají stejné vlastnosti, jako přírodní diamanty a mohou tak získat certifikát od organizace GIA (Gemological Institute of America). Tyto diamanty jsou pěstovány v řízeném prostředí ve firemních laboratořích z čistého uhlíku a jde tak o první „bezchybné“ laboratorně vypěstované diamanty, které mají lepší optické vlastnosti než přírodní diamanty.

Diamanty je možné vypěstovat v širokém spektru barev, včetně barev, ve kterých se běžně v přírodě vyskytují, což může prakticky okamžitě převrátit trh naruby, zejména u velmi vzácných červených a modrých diamantů. De Beers Jewelry, šperkař, který na světovém trhu s diamanty drží zhruba 30% podíl, kvalitu této technologie již uznal a zařadil laboratorně pěstované diamanty do svých nejnovějších kolekcí.

Hlavním faktorem, který firmu Pure Diamond Co. Ltd. odlišuje od konkurence, je speciální databázová technologie Blockchain, která shromažďuje a digitalizuje informace o kultivaci, čištění a hodnocení laboratorně pěstovaných diamantů. Výsledkem je profil diamantu, který má koncový zákazník k dispozici, což značně zlepšuje transparentnost trhu a umožňuje zákazníkům lépe a kvalifikovaněji se rozhodovat při nákupu. Je zajímavé, že technickým ředitelem projektu Blockchain firmy Pure Diamond je pan Junma Kawasaki, slavný „etický hacker“, který v lednu vyřešil problém s hackery firmy Coincheck, který způsobil ztrátu 500 miliónů NEM (druh kryptoměny). Kawasaki se domnívá, že projekt Pure Diamond Blockchain je „správný způsob, jak databáze typu blockchain využívat“ a pan Hideyuki Abe, výrobce laboratorních diamantů ve firmě Pure Diamond Lab, dodává, že tato technologie „dává každému diamantu příběh.

Diamanty z laboratoře

Firma Pure Diamond Lab přetváří globální diamantový průmysl, který se tak stává trvale udržitelnější a etičtější. Pěstování diamantů v laboratorních podmínkách snižuje tlak na diamantové doly, které představují hrozbu pro životní prostředí. Navíc technologie Blockchain firmy Pure Diamond pomáhá zabránit šíření takzvaných „krvavých diamantů“, což jsou diamanty těžené ve válečných oblastech, přičemž zisk z jejich prodeje je využíván k dalšímu financování válečných konfliktů.

Firma chce pro rozšíření projektu laboratorního pěstování diamantů využít výnosy z kryptoměny Pure Diamond Coin (PDC), která je kryta diamantovou farmou firmy Pure Diamond v Singapuru. Získané finanční prostředky budou využity na financování potřebného vybavení a dalšího výzkumu, přičemž již dvě třetiny z celkové výše investice 200 miliónů dolarů již firma do tohoto projektu investovala. Navíc společnost dokončuje registraci duševního vlastnictví, což ještě více posílí její pozici na trhu v laboratoři pěstovaných diamantů. Hlavním cílem je krok za krokem změnit budoucí podobu diamantového průmyslu, a i proto je skvělé sledovat projekt Pure Diamond Blockchain i nadále.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom