Cestování časem je možné – dokazuje objev gravitačních vln! Jak?

Objev gravitačních vln prý nevylučuje cestování časem!
Cestování v čase: Je možné?
Cestování v čase: Je možné?

reklama

Potvrzení existence takzvaných gravitačních vln otevírá nové možnosti výzkumu vesmíru. Laici si proto kladou otázku, zda díky tomuto objevu, který před téměř sto lety ve své všeobecné teorii relativity předpověděl Albert Einstein a který vědci ohlásili tento čtvrtek, bude možno cestovat časem. A ta otázka není vůbec špatná, konstatoval zpravodajský portál Mashable, ačkoli takový vědecký průlom zatím na obzoru není. Je prý ale možné, že výzkum gravitačních vln lidstvu jednou dveře k cestování časem otevře.

Představme si vesmírný čas jako látku napnutou napříč kosmem a ovlivněnou hmotou, jako jsou hvězdy, černé díry, planety a další objekty. Taková tělesa pak vesmírný čas kolem sebe deformují, čímž vytvářejí to, co na Zemi vnímáme jako gravitaci. Z toho vyplývá, že když se o tomto fenoménu dozvíme více, mohlo by nám to pomoci pochopit, jak manipulovat s vesmírným časem, aby se jím dalo cestovat.

Stroj času zatím nebude...

Přední astrofyzik Kip Thorne, který potvrzení gravitačních vln na čtvrteční tiskové konferenci ohlásil, si ale nemyslí, že objev otevře možnost cestování napříč epochami dějin.

Důkaz gravitačních vln

Einstein měl pravdu! Gravitační vlny existují – a je to přelom!

"Nejsem toho názoru, že nás to dostává jakkoli blíže k cestování časem. A že si přeji, aby tomu tak bylo," řekl Thorne. A on by o tom něco vědět měl, poznamenal Mashable s tím, že Thorne se podílel na vzniku sci-fi snímku Interstellar (2014), jehož součástí je i cestování vesmírným časem přes červí díru. I když zřejmě nebudeme schopni surfovat po gravitačních vlnách do budoucnosti či minulosti, jejich objev je i tak pro fyziku významný.

Splynutí dvou černých děr podle Thornea vytvořilo prudkou bouři ve vesmírném času, což vědcům umožňuje sledování jeho poruch v naší části vesmíru. Odborníci tak dostali nový nástroj k pozorování kosmu: vedle infračervené optiky či pozorování pomocí ultrafialového světla mají k dispozici gravitaci.

Chris Hadfield

První videoklip natočený ve vesmíru: song bez gravitace

Naděje na cestování časem prý ale není zcela ztracená. Někteří vědci totiž nevyloučili, že potvrzení gravitačních vln povede k nečekaným objevům. "Objev (gravitačních vln) nám umožní zkoumat vesmír a čas novým a úžasným způsobem," řekl fyzik Brian Greene portálu Mashable. "A jestli to jednou přinese průlom v cestování vesmírem, nebo dokonce časem? Kdo ví. Ale důkladné pochopení je prvním krokem vpřed," dodal.

ČTK

reklama

reklama