27. října 2020 00:15

Česko má stále přes 1 000 obcí bez koronaviru. Nákaza se nejvíc šíří v menších městech

Špatných zpráv je v posledních hodinách a dnech víc než dost. Díky nové mapě obcí zjistíte, kde se nákaza COVID-19 šíří nejvíce. A Praha ani další velká města to nejsou.

Nechceme nikoho perzekuovat a strašit veřejnost. Tak na jaře 2020 odůvodňovaly úřady svou neochotu zveřejnit údaje o počtu nakažených v jednotlivých obcích České republiky. Změnilo se to až s nástupem Romana Prymuly do funkce ministra zdravotnictví v polovině září 2020.

Dotazy na podrobné informace týkající se počtu nakažených v jednotlivých obcích České republiky pokládali novináři už na začátku pandemie nemoci COVID-19 v březnu 2020. S odkazem na jedinou větu ze zákona o zdravotních službách se ministerstvo zdravotnictví vymlouvalo na to, že by to mojhlo vést k „zavádějícím informacím o zdravotním stavu a vyvolávat u laického občana zbytečné obavy“.

Data se nicméně podařilo z Národního zdravotnického informačního systému vydolovat díky nástupu Romana Prymuly do čela resortu zdravotnictví. Od 16. října 2020 se tak na webu MZ ČR začaly objevovat dosud pro veřejnost zakázané informace. Pokud máte dost času a energie, můžete si je stáhnout a prozkoumat sami.

Zjistit se z nich například dá, že k pondělí 26. října bylo stále ještě 1 075 obcí, kde se žádný potvrzený případ nákazy nevyskytoval. Jak ale připomíná server Novinky.cz, k 1. říjnu z celkového počtu více než 6 200 těchto obcí bylo „bezpečných“ ještě 3 246. Pochopitelně to neznamená, že se v nich nákaza absolutně nevyskytuje, protože uvedená data zohledňují osoby podle trvalého bydliště.

Svou obci si můžete zkontrolovat tady:

Večer už nikam nepůjdete

Vláda ČR rozhodla v pondělí mimo jiné o zákazu nočního vycházení od 21.00 s tím, že chce omezit shlukování lidí a pořádání večírků v soukromí. Otázkou ale zůstává, na koho se toto opatření skutečně vztahuje – podle rychlého průzkumu reportéra FTV Prima (cestou z pohotovosti ve FN Královské Vinohrady) bylo v pondělí mezi 21. a 22. hodinou večerní (tedy v době, kdy vláda svá omezení vyhlašovala) v lidnaté pražské rezidenční čtvrti Vršovice extrémně obtížné potkat byť jednotlivého chodce, natož hlouček dvou a více lidí. Frekvence automobilů na hlavní třídě (Vršovická ulice mezi Kubánským náměstím a nádražím Vršovice) pak silně připomínala běžný provoz mezi 2. a 3. hodinou ranní.

Opuštěné centrum Prahy

Podobně se o minulém víkendu (24.–25. října) prosluněnými, a přitom liduprázdnými ulicemi širšího centra Prahy proháněl maximálně tak vítr. Místy dokonce početně převažovali strážníci Městské policie, kteří jednotlivce s rouškami osamoceně sedící na lavičkách přesvědčovali, aby se zvedli a pokračovali v chůzi.

Odstrašující záběry davů lidí na pražské náplavce pořízené z úhlu, který spolehlivě zobrazí skrumáž, byly pochopitelně politicky i mediálně atraktivnější.

Nákaza se nejvíc šíří v malých městech

Oblíbená obžaloba velkých měst z nezodpovědného chování nejen nedává smysl, ale může utvrdit obyvatele menších obcí v pocitu falešného bezpečí před nákazou novým koronavirem. Jestliže za poslední týden přibylo podle serveru Novinky.cz na 100 000 obyvatel v Praze 641, v Brně 667 a v Ostravě 498 nakažených, jsou na tom menší města bohužel podstatně hůře. Za poslední týden se totiž například ve Valašských Kloboukách nakazilo 1 589, ve Vizovicích 1 463, ve Dvoře Králové nad Labem 1 328, v Luhačovicích 1 187 a ve Valašském Meziříčí 1 186 lidí na 100 000 obyvatel.

Samotné ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách, respektive na svém facebookovém profilu, zveřejňuje primárně mapu zobrazující stupně pohotovosti v oblasti ochrany veřejného zdraví pro COVID-19. Rozdíl v informační hodnotě můžete sami posoudit zde:

Česká republika dosáhla ve všech krajích nejvyššího stupně pohotovosti. Po celé zemi dochází ke komunitnímu šíření...

Zveřejnil(a)Ministerstvo zdravotnictví České republiky dne Pondělí 26. října 2020

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom