6. června 2020 00:45

Kouření zabíjí! I přesto je Česká republika sedmá ve spotřebě cigaret

Před důsledky kouření varuje každá krabička cigaret a paklík tabáku. Jenže i tak patří ČR ve spotřebě tabáku mezi rekordmany.

Varovné obrázky na krabičkách cigaret ukazují zkažené zuby, deformace novorozenců či kuřákovy plíce zcela zanesené „dehtem“. I přesto ale v Česku rostou nové generace kuřáků.

Smrt o 15 let dříve

Studie z roku 2003 (na základě mortalitních statistik) udává, že v České republice zemřelo v roce 2000 na následky kouření 17 700 lidí. „Každé úmrtí související s kouřením vede k průměrné ztrátě 15 let života,“ píší autoři analýzy Kouření a pití alkoholu v České republice. Lékaři tvrdí, že kouření podporuje vznik celé řady typů rakovin, nejedná se tedy jen o plíce či hrtan, které jsou zmiňovány nejčastěji.

2 400 cigaret ročně

Andorra je malá horská země, která nemá zavedenou spotřební daň, což zajímavým způsobem zlevňuje výrobky. To v praxi znamená, že tam jezdí nakupovat alkohol a cigarety například Francouzi, což zkresluje statistiky prodejů. Podle americké CIA má Andorra pouhých 77 000 lidí, a i přesto vede žebříček prodaných tabákových výrobků. Zatímco v Andoře se na obyvatele prodá 6 400 cigaret, na opačném konci spektra v Bruneji je to méně než 10 kusů. Je to mimo jiné dáno tamní přísnou protikuřáckou politikou. V ČR na každého staršího 15 let v průměru připadá přes 2 400 vykouřených cigaret za rok, což nás ve světě řadí na sedmé místo v jejich spotřebě.

Vydělává stát na prodeji cigaret?

Když se v květnu 2017 zakázalo kouření v restauracích, rozhořely se diskuze o tom, jak stát vydělává či prodělává na spotřební dani z tabákových výrobků na jedné straně a léčbě kuřáků na straně druhé. „Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá,“ píše zdravi.euro.cz. Statistická šetření ukazují, že nejvíce kouří senioři, nárůst ale jde pozorovat i u školou povinných žáků sedmých až devátých tříd, což je velmi znepokojivá zpráva. Ze statistik Státního zdravotního ústavu vyplývá, že pravidelně (denně) kouří 4,2 % žáků sedmých tříd, 7,6 % osmáků a 13,6 % deváťáků. Ve všech sledovaných skupinách je vidět nárůst.

Velmi zjednodušeně řečeno, prodej tabákových výrobků sice odvede do státní pokladny velmi slušný obnos, na zdravotních dopadech kouření se však utratí mnohem víc.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom