Kouření zabíjí! I přesto je Česká republika sedmá ve spotřebě cigaret

Před důsledky kouření varuje každá krabička cigaret a paklík tabáku. Jenže i tak patří ČR ve spotřebě tabáku mezi rekordmany.
V kouření jsou Češi přeborníci
V kouření jsou Češi přeborníci
istock.com

Varovné obrázky na krabičkách cigaret ukazují zkažené zuby, deformace novorozenců či kuřákovy plíce zcela zanesené „dehtem“. I přesto ale v Česku rostou nové generace kuřáků.

Smrt o 15 let dříve

Studie z roku 2003 (na základě mortalitních statistik) udává, že v České republice zemřelo v roce 2000 na následky kouření 17 700 lidí. „Každé úmrtí související s kouřením vede k průměrné ztrátě 15 let života,“ píší autoři analýzy Kouření a pití alkoholu v České republice. Lékaři tvrdí, že kouření podporuje vznik celé řady typů rakovin, nejedná se tedy jen o plíce či hrtan, které jsou zmiňovány nejčastěji.

Kouření napadá plíce. A koronavirus taky.
Autor: pixabay.com Kouření napadá plíce. A koronavirus taky.

2 400 cigaret ročně

Andorra je malá horská země, která nemá zavedenou spotřební daň, což zajímavým způsobem zlevňuje výrobky. To v praxi znamená, že tam jezdí nakupovat alkohol a cigarety například Francouzi, což zkresluje statistiky prodejů. Podle americké CIA má Andorra pouhých 77 000 lidí, a i přesto vede žebříček prodaných tabákových výrobků. Zatímco v Andoře se na obyvatele prodá 6 400 cigaret, na opačném konci spektra v Bruneji je to méně než 10 kusů. Je to mimo jiné dáno tamní přísnou protikuřáckou politikou. V ČR na každého staršího 15 let v průměru připadá přes 2 400 vykouřených cigaret za rok, což nás ve světě řadí na sedmé místo v jejich spotřebě.

Už jste slyšeli o terciárním kouření?
Autor: istockphoto.com/skynesher Už jste slyšeli o terciárním kouření?

Vydělává stát na prodeji cigaret?

Když se v květnu 2017 zakázalo kouření v restauracích, rozhořely se diskuze o tom, jak stát vydělává či prodělává na spotřební dani z tabákových výrobků na jedné straně a léčbě kuřáků na straně druhé. „Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku tyto náklady nepokrývá,“ píše zdravi.euro.cz. Statistická šetření ukazují, že nejvíce kouří senioři, nárůst ale jde pozorovat i u školou povinných žáků sedmých až devátých tříd, což je velmi znepokojivá zpráva. Ze statistik Státního zdravotního ústavu vyplývá, že pravidelně (denně) kouří 4,2 % žáků sedmých tříd, 7,6 % osmáků a 13,6 % deváťáků. Ve všech sledovaných skupinách je vidět nárůst.

Velmi zjednodušeně řečeno, prodej tabákových výrobků sice odvede do státní pokladny velmi slušný obnos, na zdravotních dopadech kouření se však utratí mnohem víc.

reklama