Češi v Antarktidě: odjela část dosud největší vědecké výpravy

Na to, jak malá země jsme, tak máme v Antarktidě velké vědecké zastoupení.
Tučňák císařský
Tučňák císařský
http://pixabay.com

reklama

Rekordní počet 19 účastníků má vědecká expedice na základnu brněnské Masarykovy univerzity v Antarktidě, jejíž první část se vydala na cestu k jižnímu pólu. Druhá část výpravy odjede příští týden ve čtvrtek. Na místo by měli vědci dorazit kolem 12. ledna a na základně Johanna Gregora Mendela strávit delší čas než obvykle. Vrátit se mají na konci března, uvedla v tiskové zprávě Ema Wiesnerová z tiskového odboru Masarykovy univerzity (MU).

Mendelova polární stanice čeká na Čechy

Expedice se účastní devět žen a rekordní je i počet doktorandů, kterých je ve výpravě sedm. Z Masarykovy univerzity má expedice 13 členů včetně lékaře, dva jsou z Univerzity Karlovy a dvě vědkyně jsou z turecké Istanbul Technical University. Zbylí dva účastníci jsou technici.

Mendelova polární stanice - mapa
Autor: Wikimedia Commons Mendelova polární stanice - mapa

Na stanici, která je umístěná na Ostrově Jamese Rosse v blízkosti Antarktidy, budou odborníci pokračovat ve výzkumech z předchozích let, zaměří se ale na nová prostředí a organismy. "Například mikrobiologové se kromě bakterií soustředí také na výzkum hub. Algologové se zase zaměří na výzkum rozsivek, což jsou jednobuněčné organismy hojné v půdě a na smáčených stěnách," přiblížil výzkumné záměry vedoucí antarktického projektu Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU. Pokračovat bude dlouhodobé sledování změn místních ledovců, měření vlastností permafrostu a jeho rozmrzající vrstvy nebo testování simulovaných dopadů změny klimatu na nižší rostliny.

Kromě vědecké práce budou mít odborníci nově na starosti i testování výrobků, které by rády získaly novou ochrannou známku Testováno v Antarktidě, kterou uděluje Centrum pro transfer technologií MU. "Pro tuto sezonu máme tři pilotní projekty. Jde o produkty dvou výrobců obuvi a jednoho výrobce termoprádla," řekl vedoucí expedice Pavel Kapler. Stanice by se měla také rozšířit o další kontejner, jenž poslouží jako dílna a garáž pro čtyřkolky, které vědci využívají pro dopravu přístrojů a vybavení do vzdálenějších koutů ostrova.

Jezero Družby, Antarktida
Jezero Družby, Antarktida

Výzkumníci jezdí na stanici více než deset let, před rokem jim přálo počasí. Na tamější poměry bylo poměrně teplo, teplota se pohybovala mezi minus pěti a osmi stupni Celsia. Díky tomu se mohli například plavit v místech, kde obvykle bývá led.

ČTK

reklama

reklama