Nejslavnější focení v Černobylu vyvolalo kontroverzi. Navíc se muselo dokazovat, že snímky nejsou falešné

Fanoušek populární videohry The Last of Us se vydal do Černobylu a přilehlé Pripjati nafotit unikátní snímky v kostýmu své oblíbené herní postavy Joela. Úchvatné snímky ale vyvolaly nečekanou kontroverzi.
V Černobylu už fotila spousta lidí, většinou ale snímky nebudí moc velký rozruch
V Černobylu už fotila spousta lidí, většinou ale snímky nebudí moc velký rozruch
Getty Images

reklama

V době, kdy si připomínáme 35. výročí nechvalně proslulého incidentu v černobylské jaderné elektrárně, po internetu znovu kolují 4 roky staré fotografie odvážlivce, který neváhal za snímky vyrazit až do uzavřené zóny na Ukrajině. Ben Schamma, známý pod přezdívkou Maul, se převlékl za postavu Joela ze hry The Last of Us a nechal se nafotit na pozadí známých lokací z Černobylu i vesnice Pripjať, ačkoliv se hra v těchto místech neodehrává.

Narušení piety místa

Důvod, proč vyrazil právě na Ukrajinu, Maul popisuje u jedné z fotek na své facebookové stránce: „Uzavřená zóna není jen místem děsu. Jde o místo, které rovněž demonstruje sílu přírody, se kterou si zemi bere zpět.“ Dále tvrdí, že v zóně může každý člověk vidět, že příroda s laskavostí překrývá místo děsivé katastrofy a snaží se ji zahrnout nebývalou krásou.

Někteří fanoušci jsou nicméně Maulovým chováním i po letech znepokojeni a tvrdí, že je focení podobných fotek na místě černobylské havárie neuctivým aktem vůči obětem. I na to má ale autor převleku odpověď: „Myslím, že mnohem horší by bylo nechat tahle místa upadnout v zapomnění. Mluvil jsem v nedávné době se spoustou lidí, kteří o incidentu vůbec nevěděli,“ říká Schamma. Domnívá se proto, že jeho fotky zvýší zájem o lokace, kde byly pořízeny, a mladí lidé se dozvědí něco nového.

Fotilo se skutečně v Černobylu?

Objevují se nicméně i názory, že Maul na Ukrajinu vůbec necestoval a pozadí bylo do fotek dodáno v postprodukci. Tady je nutné poukázat na některé z předchozích fotek, kde zejména osvětlení působí tak, aby snímky skutečně vypadaly jako ze hry a ne z místa focení. V tomto případě ale bylo pořízeno video, které přítomnost Maula v Černobylu jednoznačně potvrzuje. Navíc na cestě do Černobylu není nic fantastického či nedosažitelného a můžete se tam klidně vydat i z České republiky.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama