Výlet do Černobylu: Jak vysoká dávka radiace vás čeká a jak blízko se dostanete k reaktoru?

Okolí černobylské elektrárny sice není hustě osídlené, turisté však do oblasti při splnění podmínek vstoupit mohou. Dostanou se i blízko k osudnému reaktoru.
Z Černobylu se stává turistická zóna. Změnu podporuje i tamní vláda
Z Černobylu se stává turistická zóna. Změnu podporuje i tamní vláda
iStock

reklama

Ačkoliv od incidentu v černobylské jaderné elektrárně uplynula již řada let, místo neustále láká zvídavé turisty. Ti se prostřednictvím organizovaných zájezdů vydávají nejen do města Černobyl či nedaleké Pripjati, ale také do nitra samotné elektrárny. Skutečnost, že na místo jezdí turisté z celého světa, předznamenává, že riziko není nikterak vysoké a s dostatkem financí lze do zmiňovaných míst poměrně pohodlně cestovat.

Jak vyrazit do Černobylu?

Zájezdy organizují jak cestovní kanceláře, tak agentury, které se na cesty do Černobylu zaměřují. Právě cesta s nimi s sebou přináší komfort vycházející z mnohaletých zkušeností a je preferovaným způsobem mezi turisty. Existuje několik variant, které se od sebe liší délkou zájezdu i navštívenými lokacemi. Kromě zmíněných měst jsou nabízeny i procházky v lesích, které po odchodu člověka doslova kypí životem, nechybí návštěva radarového pole Duga v kdysi utajované oblasti Černobyl 2 a vejít lze i do některých z bloků elektrárny.

Sarkofág jako zlatý hřeb

Specifickým místem je samozřejmě zničený reaktor, nad kterým dlí ocelobetonový sarkofág, který byl v roce 2016 zakryt speciálním pláštěm. Ten má starou konstrukci chránit před degradací povětrnostními vlivy. K sarkofágu se lze dostat až na vzdálenost necelých 300 metrů, blíže by už mohlo být delší setrvání nebezpečné kvůli radiaci, která však v celé oblasti není příliš vysoká. Jinými slovy – vydat se do Černobylu či Pripjati není výletem, po kterém by měli turisté onemocnět. Dávka radiace, kterou obvykle přijímají, je zcela zanedbatelná a pohybuje se přibližně kolem 2–3 mikrosievertů za den, což odpovídá několikahodinovému letu letadlem. Jen pro názornost, rentgenové vyšetření zprostředkuje tisícinásobnou dávku radiace.

Pravidla návštěvy

Existují však pravidla, která je nutná při návštěvě černobylské zóny dodržovat a s radiací přímo souvisejí. Je zakázáno jíst cokoliv, co roste přímo v zóně a obecně se stravovat mimo vyhrazená místa. Turisté se nesmí ničeho dotýkat, nemohou nic položit na zem, ani si na ni sednout. Každý z účastníků zájezdů musí mít při návštěvě zóny dlouhé rukávy a nohavice, ideálně i pokrývku hlavy. Jistou kuriozitou pak je, že většina skupin obědvá přímo v kantýně černobylské elektrárny spolu s jejími zaměstnanci, kteří v ní nadále pracují. Už se ale nestarají o jaderné reaktory, nýbrž fotovoltaické kolektory. 

Vítejte v Hotelu Černobyl

Vzhledem k tomu, že zájezdy mohou být i vícedenní, turisté z Pripjati navečer odjíždí zpět do Černobylu, kde stále žije přibližně tisícovka lidí a provozuje nutné turistické minimum včetně hotelu, který je jednoduše pojmenován Černobyl. V něm se mohou turisté ubytovat, ale od deváté večerní hodiny už nemohou vyjít ven a čekají na průvodce a jejich dodávky, které je další den opět vezmou blíž k místu havárie.

Ukrajina turisty vítá

A na tomto místě pravděpodobně přichází problém, který vnímají zejména solitérní dobrodruzi a lidé, kteří nevyhledávají velké srocení lidí. I kvůli úspěchu seriálu Černobyl se na místa jaderné zkázy jezdí dívat až příliš mnoho turistů a Pripjať se podle posledních informací od průvodců z doby před pandemií koronaviru změnila. Denně jí projde klidně tisíc lidí, kteří se vzájemně potkávají a narušují tak pietu celého místa i jeho specifickou atmosféru. To se samozřejmě řadě místních nelíbí, nicméně ukrajinská vláda turismus vítá a plánuje v oblasti dokonce i nové muzeum. Jsou to totiž právě turisti, kdo v budoucnu udrží tragédii Černobylu v paměti.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama