Je lepší nosit černou, nebo červenou? Výzkum ukázal, které barvy se vážou k pozitivním vlastnostem

Elegantní, smyslná i sofistikovaná – tak na nás obvykle působí černá barva. Je tomu ale opravdu tak? A jak si stojí ostatní zástupci barevného spektra?
Jednoduché černé oblečení sluší většině žen i mužů.
Jednoduché černé oblečení sluší většině žen i mužů.
istockphoto.com

Je to vlastně taková lidová moudrost. Černá zeštíhluje, je považována za elegantní a sexy barvu. Cokoli černého si oblečete, rázem vypadá lépe a seriózněji než tentýž model v jiné barvě. Jenže je tomu opravdu tak?

Trefa do černého

Některé odpovědi nám může poskytnout průzkum z roku 2015, jehož se účastnila tisícovka lidí. Ta měla za úkol přiřadit barvy k rozličným osobnostním rysům, abychom zjistili, s jakými vlastnostmi si lidé jednotlivé barvy nejčastěji asociují. Výzkum probíhal prostřednictvím hodnocení fotek lidí, kteří byli vždy stejně nafocení a lišili se pouze barvou trička.

A předpoklad se potvrdil. Černá barva se v průzkumu umístila na prvním či druhém místě u všech pozitivních vlastností! To se týká sebejistoty, inteligence, sex-appealu. Naopak u arogance a dalších nezáviděníhodných vlastností se umisťovala velmi málo. Černou barvu navíc muži i ženy vyhodnotili jako ideální volbu pro své protějšky – většina z nás tedy chce, aby se naši partneři oblékali především do černé (ženy navíc trochu překvapivě preferují i muže, kteří se nebojí červené barvy).

Zajímavé je srovnání s dalším stereotypem, totiž smyslností červené barvy. Ta je opravdu oběma pohlavími preferovaná skoro stejně jako černá, a tak se černo-červená kombinace jeví jako příslovečná trefa do černého. Ovšem pozor, červená bývá více spojována s arogancí a méně s inteligencí než černá. Ohledně inteligence nejhůře dopadla růžová, kteroužto barvu si lidé s fištrónem spojují výrazně nejméně. Dobře si ve zmíněných vlastnostech stály i modrá a bílá, naopak oranžová a hnědá často patřily mezi nejhůře přijímané barvy.

Věda potvrzuje

Zmíněný průzkum je velikostí vzorku i svým původem (provedla ho britská firma vyrábějící trička) přece jen trochu pochybný, avšak koresponduje s výsledky serióznějších vědeckých studií. Mezi ně patří i příspěvek Liverpoolské univerzity ve spolupráci s naší Karlovou univerzitou. Trio výzkumníků v roce 2010 rovněž označilo červenou a černou za nejatraktivněji hodnocené barvy. Barevné volby navíc působí nejen na hodnotitele, nýbrž i jejich nositele.

V závislosti na tom, jakou barevnou kombinaci si oblečeme, se totiž i jinak cítíme a chováme – a v dominantnějších a atraktivnějších barvách se nám nepřekvapivě daří lépe. Tyto volby navíc vycházejí z evolučních kořenů, a tak je obtížné si je uvědomit, natož pak změnit. Pokud si tedy s barvami svého šatníku děláte starosti, můžete jednoduše vsadit na černou. Ať se totiž snažíte působit sexy, chytře či jakkoli jinak pozitivně, s touhle barvou chybu neuděláte.

reklama