4. května 2020 11:15

Britské kočky mají na svědomí desítky milionů zvířecích životů

Velká Británie se potýká s různými problémy poškozujícími její divokou přírodu. Nad některými z nich se ale dost přivírají oči.

Britskou přírodu poškozují změny klimatu, změny a fragmentace stanovišť i introdukované druhy. V případě posledního ze jmenovaných faktorů se v ostrovním království hodně mluví třeba o nebezpečí, které pro místní veverky představují američtí „okupanti“, veverky popelavé (Sciurus carolinensis), o tom ale tenhle článek nebude.

Pes jako dobro

Chovatelé psů i koček vědí, že jim jejich mazlíčci snižují stres, jsou věrnými a vděčnými společníky, stali se milovanými členy rodiny a jako takoví požívají náležité úcty a péče. Podle informací Českého rozhlasu utratí Češi za své psí a kočičí mazlíčky ročně přes 13 miliard korun. Ve skutečnosti to je víc, neboť některé obchodní řetězce a specializované prodejny nejsou do průzkumu společnosti Nielsen zahrnuty. Nicméně bezesporu každý majitel řekne, že peněz nelituje, neboť bez jeho miláčka by život byl výrazně chudší. "Psy mám celý svůj dospělý život a rozhodně můžu říct, že jsou mými nejvěrnějšími, nejspolehlivějšími a vlastně i nejvnímavějšími společníky. Člověk, který se psy nežije, si ani neuvědomuje, jak citlivě dokážou odhadnout naši náladu. Často nás také mají dokonale přečtené a jednají i s velmi lidským smyslem pro humor,“ říká dlouholetá majitelka psů Julie Naits.

Kočka jako zlo

Jenže množství domácích mazlíčků má i svou odvrácenou stránku. Zhruba 9 milionů britských koček například podle odhadů zabije každý rok 92 milionů zvířat ve volné přírodě. Z toho je 27 milionů ptáků, zbytek patří hlavně mezi hlodavce a plazy. Kočka si hravě poradí třeba s ještěrkou, jenže ještěrka z volné přírody, kde je pevnou součástí ekosystému, je pro přírodu mnohem užitečnější než kočka z chovu. Navíc potulné kočky vědí, že největší koncentrace ptáků je v zimě okolo krmítek, a dokážou k nim chodit skoro jako do jídelny.

Nastává tak zásadní rozpor mezi milovníky koček a „birdwatchery“, tedy lidmi, jejichž koníčkem je sledování ptáků. Ti si zapisují denní pozorování a „trhají“ rekordy v počtu druhů, který ten či onen den zahlédli. Jenže druhová pestrost ptáků, zejména drobných pěvců, dostává kvůli kočkám docela zabrat.

Buďme fér a přiznejme, že kočky zacházejí s jinými druhy podle jim vrozeného instinktu, který moc nejde ovlivnit. Člověk si oproti tomu chová živé tvory nejen jako životního parťáky, ale občas i proto, aby je pak pro zábavu zastřelil.

Na britských ostrovech je například každoročně vypuštěno 35 milionů bažantů a 6,5 milionu orebic rudých. Proč? Pro lov, tedy střelbu na živé terče. Oba jmenované druhy ptáků jsou v Británii nepůvodní, takže jde vlastně o vypouštění nedomácích druhů s cílem zapojit je do smrtící hry. Zrovna myslivost má však ve Velké Británii skutečně hluboké kořeny –⁠ ostatně už Robin Hood byl vlastně pytlákem, který lovil na panském.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom