Britové téměř přestali se sexem. Už je nebaví, nahradily ho mobily

Sexualita je základní lidskou vlastností, která člověka definuje, vytváří a obrozuje ho kulturně, psychicky i geneticky. A teď to vypadá, že sex končí...
Končí sexuální revoluce?
Končí sexuální revoluce?
pixabay.com

reklama

Sex už není in

Řada vědeckých studií prokázala, že během desetiletí, kdy společnost bohatne, klesá množství sexu. Nejnovější rozsáhlý výzkum vědců z London School of Hygiene and Tropical Medicine zkoumal data z let 1991-2012. Vycházel z údajů o 34 000 lidech ve věku 16-44 let, šlo tedy o rozsáhlý výzkum s velkou vypovídací hodnotou.

Vědce zajímalo, zdali měli dotazovaní lidé v uplynulých měsících sexuální styk, jak často ho měli a jaká byla ideální frekvence jejich sexuálních styků – výsledky vyšly v prestižním lékařském časopise British Medical Journal.

Zajímavé je, že mezi roky 1991 a 2001 ubylo lidí, kteří během několika měsíců před průzkumem neměli sex: snížil se ze 28,5 procent na 23 procent u žen a z 30 procent na 26 procent u mužů. Ale pak se společnost změnila a množství lidí bez sexu zase začalo růst: roku 2012 dosáhlo 29,3 procent u žen a 29,2 procent u mužů. 

Ještě mnohem horší čísla ale lidé našli u množství sexuálních styků, tam je propad podle vědců už v podstatě děsivý. Ještě roku 2001 mělo sex více než desetkrát měsíčně 20,2 procent mužů a 20,6 procent žen, ale roku 2012 už to bylo pouze 14,4 respektive 13,2 procent lidí.

Pokles milování

Tento pokles je zřejmě způsobený více faktory,“ uvádí výzkumníci. Tím hlavním je zřejmě dynamická rychlost moderního způsobu života. Pozoruhodné je, že nejvíc tento pokles zasáhl generaci ve středním věku.“ Obrovským problémem jsou zřejmě také mobilní technologie – korelace mezi úbytkem sexu a příchodem moderních mobilních technologií je podle sexuologů víc než nápadná a jednoznačná. 

Vědci ale varují, že situace může být dokonce ještě horší. Data, z nichž vycházeli, totiž pocházejí z vlastních výpovědí respondentů a nebyla nijak prověřována. A mnoho studií lidské sexuality dokazuje, že co se týká tohoto tématu, lidé velmi často přehánějí a nadsazují… Vůbec nejzajímavější ale je, že podle výsledků této práce se zcela změnilo vnímání sexuality. Zatímco v minulosti, tedy ještě před dvaceti lety, byl nedostatek sexu považován za něco negativního nebo dokonce trapného, dnes je to již zcela přijatelný stav – klesá tedy poptávka po sexu i jeho „společenská prestiž“. Lidem tedy dnes už tolik nezáleží na tom, jestli sex mají nebo ne, klesá i téma sexuality jako fenoménu – společnost má prostě na starost úplně jiné věci... 

Vědci se už nyní těší na rok 2022, kdy dostanou k dispozici další várku údajů, někteří z nich se obávají, že jim čísla tentokrát vyrazí dech…
Text: Martin Kolář

reklama

reklama