21. října 2018 06:00

Bolí vás hlava, když vynecháte ranní šálek kávy? Pak jste závislí…

Abstinenční příznaky se mohou dostavit již po vypití několika šálků kávy. Abstinenční Jak poznat, kdy nastupuje závislost?

Lidé kávu milují

Káva patří mezi jednu z nejrozšířenějších psychoaktivních legálních drog, kterou pravidelně a rádi užíváme. Mnozí z nás si ranní vstávání bez voňavého šálku ani nedokáží představit. A není se čemu divit: káva nám chutná, příjemně voní a zároveň obsahuje kofein. Po vypití kávy tento účinný stimulant rychle vstupuje do mozku, kde efektivně blokuje adenosinové receptory. Právě ty jsou zodpovědné za utlumení mozkové aktivity, které se snažíme co nejvíce potlačit. Jakmile začne kofein účinkovat, vlivem částečného otupění receptorů se cítíme lépe, soustředěněji a prožíváme mírnou euforii. Tyto pocity pak dokáží zvýšit výkon při plnění úkolu, jako je například řízení automobilu nebo namáhavá agenda v kanceláři.

Abstinenční příznaky

Jak se zdá, kofein má přemíru výhod. Problém ovšem může nastat v případě, kdy svoji obvyklou dávku člověk nedostane. Kofein je totiž látka návyková, tudíž se její nedostatečnost může projevit pocitem únavy, nepozorností, podrážděním a špatnou náladou. Dominantním příznakem kofeinové abstinence je zejména bolest hlavy. Tyto bolesti bývají typicky mírné a krátkodobé, obvykle trvají jeden nebo dva dny, výjimečně i týden. Ovšem nejednou se objevily případy, kdy vysazení kávy u některých jedinců vyvolalo plnou migrénu. Na nedostatek kofeinu reaguje náš mozek především proto, neboť patří mezi nejcitlivější části lidského těla. Zajímavé přitom je, že se abstinenční příznaky projevují pouze v případě, kdy si kofein odepřeme úplně. Dokonce i čtvrtina šálku kávy nás tak od bolesti hlavy ušetří. A pokud si myslíte, že se vás kofeinová závislost netýká, dost možná tomu tak není. Jistou závislost na kofeinu si totiž není třeba budovat dlouhé měsíce nebo roky, nýbrž postačí pouhé tři dny. Podle studie i několik dnů „nepřetržitého“ pití kávy spěje k tomu, abyste se cítili špatně poté, kdy káva dojde.

Káva léčí

Kofein nás však může od některých utrpení hladce vysvobodit. Slabší léky proti bolesti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé látky, aspirin nebo paracetamol, mohou být efektivnější za předpokladu, pokud jsou s kofeinem formulovány. Ostatně použití kofeinu jako podpůrné léčby je dobře známo již z dob dávno minulých. Mnozí antropologové se domnívají, že byla tato psychoaktivní látka užívána již od doby kamenné. Káva, jakou známe dnes, ovšem vznikla v Etiopii a později se objevila v Arábii, odkud vycestovala do východních zemí a zbytku světa. Legenda praví, že etiopští pastevci objevili kávu během pasení koz. Znuděná zvířata červené plody kávovníku začala pojídat, načež „zázračně“ ožila a byla plná energie. Také zvídaví kočovníci plody ochutnali a pocítili její účinky. K Evropanům se káva dostala během 16. století, čaj přišel na řadu o něco později. Netřeba ani dodávat, že se obě komodity brzy nato staly nesmírně populární. Ostatně více než 90 % současné populace dospělých pije kávu nebo čaj každý den. A víte, jaká je nejsilnější káva na světě?

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom