6. února 2018 17:53

Blíží se testy antikoncepčního gelu pro muže. Znamená to konec nechtěného otcovství? 

Mužský antikoncepční gel výrazně snižuje počet spermií a má řadu výhod.

Změny nálad

Uplynulo dlouhé desetiletí a výzkumníci ze Spojených států amerických jsou připraveni testovat vskutku neobvyklou věc. Řeč je o gelu, který brání produkci mužských spermií. Klinická studie odstartuje během dubna a potrvá přibližně čtyři roky. Půjde o největší test v historii USA, který se zabývá zkouškami hormonálních forem mužské antincepce.

V současné době patří mezi nejefektivnější mužské antikoncepce kondomy nebo vasektomie (chirurgický zákrok, při němž dojde k přerušení chámovodů za účelem jeho sterilizace). Jedna z posledních studií zabývající se hormonální antikoncepcí mužů se konala již Evropě. Mezi lety 2008–2012 byly účastníkům každé dva měsíce podávány injekce plné hormonů. Injekční metoda uspěla a produkci spermií potlačila. Úspěch byl ale částečný, neboť se během testování u mnoha účastníků objevily vážné změny nálad a jiné nežádoucí účinky.

Kontrola spermií

Od nové hormonální ochrany si ale vědci slibují mnohem lepší výsledky. Mužský gel obsahuje dva syntetické hormony: testosteron a specifickou formu progesteronu. Právě progesteron blokuje mužská varlata tak, aby nedocházelo k produkci dostatečného množství testosteronu a vzniku optimální hladiny spermií potřebných k otěhotnění. Náhradní testosteron zase potlačuje hormonální nerovnováhu, kterou účinky progesteronu způsobují.

Klinická testování

Dané studie se bude za pár měsíců účastnit více než 400 párů. Vědci nenechali nic náhodě a místa klinických zkoumání byla rozeseta takřka po celém světě. Jmenovitě se jedná o Ameriku, Británii, Itálii, Švédsko, Chile a Keňu. Zajímavé přitom je, jakým způsobem se testovaná hormonální mužská antikoncepce bude aplikovat. Ačkoliv se zdá místo určení jasné, opak je pravdou. Všichni účastníci studie si odnesou láhev plnou gelu, který si budou v množství poloviny čajové lžičky nanášet na horní část paží a ramen. Po aplikaci přitom nedojde k žádnému omezení, neboť nanesený gel během jedné minuty vyschne. „Nechce to moc úsilí, jenom si pamatovat každodenní používání,“ řekla Diana Blithelová, programová ředitelka pro vývoj antikoncepce z National Institute of Child Health and Human Development (NICHD). Pamatovalo se ovšem také na zapomnětlivce. Gel potlačuje produkci spermií asi 72 hodin, tudíž pokud některý z testovaných mužů na aplikace zapomene, není ještě vše ztraceno.

V prvopočátcích je nutné, aby si každý muž nanášel gel po dobu nejméně čtyř měsíců. Během této doby musí ovšem i jejich partnerky používat nějakou formu ženské antikoncepce. Po tuto dobu budou odborníci sledovat hladiny mužských spermií, které je nutné snížit na méně než jeden milion na milimetr. Jedině tak se zabrání otěhotnění. Jakmile se počet spermií zredukuje na žádoucí mez, ženské protějšky mohou svoji antikoncepci zcela vysadit. Náruživé páry pak použijí po dobu jednoho roku antikoncepční gel jako svoji jedinou formu antikoncepce.

Vědecká očekávání jsou obrovská, protože obdobná metoda se v předchozí počáteční šestiměsíční studii projevila jako úspěšná. Aplikace mužské ochrany ale nebyla příliš komfortní, neboť účastníci studie byli nuceni používat dva typy gelů na různé části těla. Odborníci tak přidali ruku k dílu a přeformulováním hormonů zhotovili pohodlnější a účinnější gel. Nový produkt dokonce funguje lépe než klasické hormonální pilulky, v jejichž případě se laboratorně vyrobený testosteron z těla rychle vytrácí. Nová gelová forma se kůží lépe vstřebává a snáze proniká do krevního oběhu.

Nejistá budoucnost

Ačkoliv se jedná o téma nesmírně zajímavé, tato studie patří mezi světlé výjimky. Historie totiž ukazuje, že farmaceutické společnosti mužské antikoncepci nevěnují příliš mnoho pozornosti. Nevalný zájem je zřejmý. Klinické studie trvají roky a patří mezi nákladné procedury. Výsledky jsou přitom nejisté, čímž se stává investice riskantní. Malý zájem dále podporuje existence značného množství účinných ženských antikoncepcí.

Autoři studie ale vidí vynaložené úsilí růžověji. Spoléhají především na mladší muže, kteří možnost regulace vlastní plodnosti s otevřenou náručí vítají. Jejich slova potvrzuje i skutečnost, že některé ženy nemohou užívat konvenční hormonální antikoncepci ze zdravotních důvodů. Druhá stránka mince na muže pohlíží jako na velké zapomnětlivce. Zatímco ženy k antikoncepci přistupují (většinou) zodpovědně, mužská roztržitost by mohla bezstarostné svobodné tváře rázem proměnit v nešťastné rodiče plné starostí.

Text: Petr Smejkal

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom