První trailer Benedetty: Romanci jeptišek v krutém středověku natočil režisér Černé knihy a Hvězdné pěchoty

Slavný režisér Paul Verhoeven se opět vrací do historie a ani tentokrát se rozhodně nebude vyhýbat kontroverzi. Co nás čeká v italském klášteře 17. století?
Virginie Efira ve filmu Benedetta
Virginie Efira ve filmu Benedetta
Pathé Distribution

reklama

Nizozemský filmový hitmaker Paul Verhoeven má na kontě nejen slavná popkulturní díla jako Total Recall, RoboCop, Základní instinkt nebo Hvězdná pěchota, ale stojí i za několika drsnými exkurzemi do historie. Sem můžeme zařadit válečný thriller Černá kniha, v němž se na sklonku druhé světové války snaží osiřelá židovská dívka proniknout do velitelství gestapa, anebo ještě výrazněji Maso a krev.

V tomto filmu z roku 1985 se Verhoeven vrátil do období raného novověku, konkrétně do 16. století, které se stále ještě neodpoutalo od tradice středověkých krutostí. Úlisný šlechtic, ziskuchtiví žoldnéři, doznívající morová epidemie a nebezpečí na každém kroku – tak si známý filmový autor představoval společnost před několika málo stoletími; a do podobného světa se vrací i ve své novince.

Historické drama s názvem Benedetta nás zavede do klášterního prostředí 17. století. Titulní hrdinkou bude skutečná jeptiška Benedetta Carlini, o níž v roce 1986 vznikla biografie z pera historičky Judith C. Brown. Carlini je dnes považována za katolickou mystičku, jejíž myšlení se s tehdejšími protireformačními náladami v Itálii příliš neslučovalo.

Poté, co se ve svých třiceti letech stala sestra Benedetta abatyší kláštera ve středoitalské Pescii, začala trpět zmatenými vidinami. Vzhledem k tomu, že se papežský stolec tehdy snažil promptně potírat jakékoli známky hereze či odklonu od oficiálního církevního dogmatu, stala se Benedetta předmětem rozsáhlých vyšetřování.

Během nich postupně vyšlo najevo, že pravděpodobně udržovala milostný poměr s jednou řádovou sestrou, jež se o chorou abatyši měla starat. Otazníky kolem ženiny sexuality i rizika, že by mohla být posedlá démony, vedly k tomu, že byla připravena o svůj status a celou druhou polovinu života byla držena pod zámkem.

Verhoevena údajně zaujalo téma posvátnosti, v tomto příběhu propojené se sférou lidské sexuality a přísného společenského řádu. Třaskavým tématem tak opět potvrzuje svou pověst provokatéra, který se nebojí bourat společenská tabu. Snímek bude mít premiéru na červencovém festivalu v Cannes, kde se zúčastní bojů o prestižní Zlatou palmu. Vedle belgické herečky Virginie Efiry se mohou fanoušci těšit na zkušené herecké matadory Charlotte Rampling a Lamberta Wilsona.

reklama

reklama