Kvůli vypuštění 1,5 milionu nafukovacích balonků zemřeli dva rybáři. Co dalšího způsobil tragický pokus o rekord?

Nafouknuté balonky v nás vyvolávají pocity radosti, svobody a vzrušujícího očekávání – a právě proto je tak milují organizátoři firemních, politických i společenských akcí. Když se ale rozhodnete vypustit najednou 1,5 milionu nafukovacích balonků, už to taková legrace být nemusí.
Ve filmu Vzhůru do oblak rozdávaly balonky radost, v Clevelandu ale nikoho moc nepotěšily
Ve filmu Vzhůru do oblak rozdávaly balonky radost, v Clevelandu ale nikoho moc nepotěšily
Pixar

reklama

Když se v roce 1986 v americkém Clevelandu (stát Ohio) rozhodli překonat rok starý rekord Disneylandu v počtu najednou vypuštěných nafukovacích balonků, vypadalo to jako neškodný a hlavně roztomilý nápad, navíc spojený s dobročinností. Aby se akce dostala do Guinessovy knihy rekordů, chtěla nezisková organizace United Way of Greater Cleveland v jednom okamžiku vypustit 2 miliony balonků napuštěných heliem. Nakonec jich bylo o půl milionu méně, i tak to ale způsobilo katastrofu.

Vše začalo celkem nevinně. V rámci sbírky jste si mohli koupit dva balonky za dolar a tím přispět na dobročinné účely. Po půl roku trvajících přípravách byla nakonec nad náměstím Public Square v centru Clevelandu vztyčena tři patra vysoká ocelová síť potažená pletivem, která měla nafouknuté balonky do poslední chvíle zadržovat.

Představu o celé události si můžete udělat podle krátkého filmu z produkce amerického časopisu The Atlantic

Dlouho očekávaný Den D nastal 27. září 1986, kdy od časného rána více než 2500 dobrovolníků plnilo balonky heliem. Balonky musely být připraveny ke startu najednou, než z nich helium unikne. Krátce po obědě se ale začalo zhoršovat počasí a organizátoři se z obavy před blížící se bouří rozhodli síť předčasně uvolnit. Za nadšeného jásotu přihlížejících davů se do vzduchu vzneslo přesně 1 429 643 barevných balonků. A pak nastalo peklo.

Neúprosné zákony fyziky

Asi každý už nějaký ten nafouknutý balonek vypouštěl (nebo mu jednoduše uletěl), takže si říkáte, co tak strašného se mohlo stát? Jenže co letí nahoru, musí nakonec spadnout dolů. Stejně tak organizátoři předpokládali, že balonky nadnášené heliem vyletí vysoko do vzduchu, tam se rozptýlí a až z nich helium unikne, neškodně klesnou někde daleko za Clevelandem k zemi.

Balonky se skutečně nejprve v monumentálních girlandách vznesly kolem blízkého mrakodrapu Terminal Tower, aby vzápětí vytvořily hřibovitý mrak ne nepodobný atomovému výbuchu. Tlaková níže, která se tou dobou vysokou rychlostí blížila ke Clevelandu, ale vzápětí začala tlačit nafouknuté balonky dolů do okolí města a k hladině Erijského jezera.

Rekord za cenu dvou obětí

Okolí Clevelandu se tak vzápětí ocitlo v mračnu barevných balonků zdálky připomínajícím hejno kobylek. Balonky lekaly řidiče, takže došlo k mnoha dopravním nehodám, a vynutily si i přerušení provozu na letišti Burke Lakefront Airport. Mnohé balonky doletěly až do Kanady, další přistály v okrese Medina, kde mimo jiné způsobily zmatek a následná zranění v chovném stádu arabských plnokrevníků.

Nejhorším důsledkem nedomyšlené akce ale bylo narušení pátrací akce po dvou rybářích, kteří se ten den ztratili na rozlehlém Erijském jezeře. Hlídka sice našla jejich prázdný člun, pobřežní stráž ale mezi tisíci oranžových a růžových balonků marně pátrala po stejně zbarvených záchranných vestách trosečníků. Těla obou mužů voda vyplavila na břeh o několik dnů později.

Politici balonky prostě milují – Hillary a Bill Clintonovi v prezidentských volbách v roce 2016
Autor: Getty Images Politici balonky prostě milují – Hillary a Bill Clintonovi v prezidentských volbách v roce 2016

Zpackaná charitativní akce tak způsobila mnohem víc škody než užitku. Organizátoři se museli mimosoudně vypořádat s pozůstalými obou rybářů a uhradit i další škody způsobené náletem balonků. Do Guinessovy knihy rekordů se sice Cleveland dostal, ale jen do té z roku 1988. Poté vydavatel tuto kategorii pro jistotu rušil, aby snad někoho nenapadlo pokoušet se o něco podobného…

reklama

reklama