Bábovky s penisem. Kluci - sportovci jsou oproti dívkám neskutečně změkčilí, dokázal výzkum

Chlapi se tváří jako drsňáci, ale ve sportu nevydrží tolik, co dívky.
Kdo by se dříve vrátil na hřiště - chlapec nebo dívka?
Kdo by se dříve vrátil na hřiště - chlapec nebo dívka?
http://pixabay.com

reklama

Shane Miller se setkává se spoustou dětí – pracuje totiž jako dětský lékař se specializací na sportovní medicínu v jedné texasské nemocnici. Během posledních několika let se mu zdálo, že si všiml pozoruhodného trendu: "Začali jsme si všímat sportovců, kteří nepřestali se svým sportem poté, co utrpěli vážné zranění. Chtěli jsme zjistit, jestli je to pravda – pokud by se opravdu jednalo o nějaký trend, mohlo by to mít nebezpečné důsledky; ideální by totiž bylo, kdyby se lidé po vážném úrazu sportu vyhnuli."

Fotbal – sport pro dívky, ne pro mužské primadony

Miller ve spolupráci s dalšími experty prošel údaje z USA za poslední dva roky – díky propojenosti databází se snadno dostal k obrovskému množství dat. Zjistil zcela šokující zjištění: hráčky fotbalu (toho našeho evropského, nikoliv amerického) mají pětkrát větší pravděpodobnost, že se vrátí na hřiště ještě týž den, kdy se jim stane úraz, oproti chlapcům.

Hráčky amerického fotbalu
Autor: Mass Communication Specialist 2nd Class Michael A. Lantron Hráčky amerického fotbalu

Tento výzkum byl představen na každoročním setkání Americké pediatrické společnosti. Lékaři se v něm dostali k údajům 87 fotbalistů ve věku od sedmi do osmnácti let, jimž bylo na některé texaské nemocnici diagnostikováno zranění ze sportu.

Celkem 40 procent všech dětí se ještě v den úrazu zapojilo zpět do hry, až na jeden případ vždy do stejného sportu, v němž utrpěli poranění. Už to samotné je dost znepokojivé, podle lékařů by k takové situaci u mladých sportovců nemělo docházet, jde o rizikovou činnost, kterou si mladý člověk může způsobit dlouhodobé zdravotní komplikace.

Fotbal - sport, v němž se holky vracejí na hřiště
Autor: http://pixabay.com Fotbal - sport, v němž se holky vracejí na hřiště

Spousta z dětí musela navíc svému trenérovi lhát – anebo mu zatajily všechny symptomy, které byly se zraněním spojené. Zcela šokující ale bylo, jak obrovské množství dívek bylo mezi sportovci, kteří se i se zraněním vrátili do hry. Vědci nicméně netuší, proč tomu tak je.

Vyjádřila se k tomu lékařka často pracující s dětmi, Sara Chritmanová, pracující ve slavné nemocnici Seattle Children’s Hospital: „Patnáctiletá dívka vám prostě neřekne, že ji bolí hlava, takhle mladí lidé ve sportu dnes nefungují.“ Dívky jsou ve sportech zřejmě více nahlížené jako „něžné“ nebo „slabé“ pohlaví a snaží se s tímto stereotypem vyrovnávat tím, že se chovají drsněji než chlapci a pokoušejí se s tím vyrovna s větší zarputilostí.

Jistou roli by kromě této psychologicko-společenské roviny mohla hrát také čistě biologická úroveň: ženy jsou obecně odolnější vůči bolesti než muži – možná jsou tedy i ve sportu schopnější vypořádat se s následky poranění.

Text: MK

reklama

reklama