29. března 2023 11:00

Podívejte se na atentát na prezidenta Reagana. Padlo při něm šest výstřelů, inspirací byl slavný film

Naposledy na amerického prezidenta někdo vystřelil 30. března 1981. Cílem atentátu byl Ronald Reagan, který byl v té době v úřadu pouhých 69 dnů.

Na rozdíl od Johna F. Kennedyho americký prezident Ronald Reagan atentát na svou osobu přežil. Z bezprostřední blízkosti na něj šestkrát vystřelil 21letý filmový fanoušek John Hinckley, který se až příliš ztotožnil s dějem dnes už kultovního filmu Taxikář (Taxi Driver). Do prezidenta se naštěstí trefil jen jednou.

Síla filmu

Při pohledu zpět se zdá, že si Jodie Foster svou nominaci na Oscara ve Scorseseho filmu zasloužila – přesvědčivé ztvárnění 12leté prostitutky (samotné Foster bylo v době natáčení pouhých 14 let) natolik pobláznilo mírně vyšinutého mladíka Johna Hinckleyho, že film uvedený do kin v roce 1976 viděl nejméně desetkrát.

Hinckley se ztotožnil s postavou taxikáře a bývalého vojáka z Vietnamské války Travise Bickleyho (hrál ho Robert De Niro a byl za to nominován na Oscara), který se rozhodne prostitutku Iris ztvárněnou Jodie Foster chránit i za cenu atentátu na senátora kandidujícího na úřad prezidenta.

Čtěte také: Fidel Castro přežil 637 pokusů o atentát. Americká CIA nebyla v útocích zdaleka sama

Hinckley začal Jodie Foster pronásledovat – psal jí básně a dopisy, telefonoval jí, žádal ji o schůzku, a když zjistil že se mladá herečka zapsala na prestižní Yaelovu univerzitu, pokusil se o totéž. Foster o něj ale nejevila vůbec žádný zájem a Hinckley spřádal fantastické plány, jak ji zaujmout. Únos letadla nebo demonstrativní sebevraždu spáchanou před jejíma očima nakonec zavrhl a objekt své obsese se rozhodl ohromit jinak – v duchu děje filmu Taxikář chtěl spáchat atentát na významného politika, v tomto případě prezidenta.

Na trailer filmu Taxikář se můžete podívat tady:

Reagan místo Cartera

Rok 1980 byl ve Spojených státech rokem prezidentských voleb a Jimmy Carter, který v Bílém domě seděl od roku 1977, usiloval o své znovuzvolení. Netušil přitom, že má už několik měsíců v patách obsesí trpícího budoucího atentátníka.

Hinckley si v Texasu koupil dva revolvery a ubytoval se ve Washingtonu na dohled Bílého domu. Sledoval dění kolem a z novin se snažil vyčíst prezidentův denní program. Carter ale od září 1980 zintenzivnil svou kampaň a začal objíždět shromáždění svých podporovatelů. V Daytonu (stát Ohio) se mu Hinckley v davu přiblížil na dva kroky, neměl ale u sebe zbraň. Další pokus proběhl v Nashville (stát Tennessee), tentokrát ale Hinckleyho odhalil letištní rentgen. Policie mu zbraně zabavila, navíc dostal pokutu 62 dolarů a 50 centů.

Mohlo by vás zajímat: 26 sekund, které děsí dodnes: Jak vypadal atentát na Kennedyho?

Na začátku října 1980 začala média psát o možnosti, že Carter post neobhájí a prezidentem se stane jeho republikánský vyzyvatel Ronald Reagan. John Hinckley měl nový cíl.

Šest výstřelů

Na nově zvoleného 40. prezidenta USA Ronalda Reagana si John Hinckley počkal před hotelem Hilton ve Washingtonu 30. března 1981. Když Reagan ve 14.27 vyšel na chodník a chystal se nasednout do své limuzíny, stiskl Hinckley šestkrát po sobě spoušť německého revolveru Röhm RG-14. Střílel z necelých tří metrů, přesto prezidenta zasáhl jen jednou, a to posledním výstřelem. Střela se odrazila od pancéřované limuzíny a prolétla Reaganovou plící jen 2,5 cm od srdce.

Ostatní výstřely vážně zranily několik lidí včetně Reaganova tiskového mluvčího, jednoho z washingtonských policistů a také agenta tajné služby. Postřeleného Reagana rychle strčili do limuzíny a odvezli do Univerzitní nemocnice George Washingtona, kde sám došel na operační sál. Tam se ještě stačil optat personálu, zda jsou všichni republikáni. I když tomu tak zdaleka nebylo, přítomní jednotně přitakali: „Dnes jsme všichni republikáni.“

Neúspěšný atentát

Reaganovo zranění bylo poměrně vážné, mimo jiné ztratil zhruba 2,5 litru krve. Po operaci se nicméně prezident rychle zotavoval a už druhý den podepisoval nové zákony.

Čtěte více: Tohle na vás chystají. Šéf CIA zachránil Zelenského před atentáty Rusů, tvrdí spisovatel

John Hinckley byl bezprostředně po střelbě zatčen bez toho, že by se pokusil o odpor. Soud mu díky jeho psychické poruše vyměřil 25 let v psychiatrické léčebně, z níž byl propuštěn v roce 2016. Rozhodnutí soudu bylo často napadáno s tím, že bylo vůči atentátníkovi nepřiměřeně vstřícné. Po svém propuštění musí nicméně Hinckley trvale žít v domě své matky, od něhož se nesmí vzdálit více než 80 km, má zakázaný alkohol, sledování filmů nebo videí s násilnickou tematikou a také jakoukoliv pornografii.

Jodie Foster se hned po atentátu stala vděčným objektem médií, odmítala však střelbu na Reagana komentovat. Pokud zazněl v rozhovoru dotaz na Hinckleyho, předčasně jej ukončila. K celé záležitosti se tak vyjádřila pouze třikrát – poprvé na tiskové konferenci už několik dnů po atentátu, podruhé v článku vydaném v roce 1982 a nakonec v rozhovoru pro televizní stanici CBS v roce 1999. Tam uvedla, že událost ovlivnila její výběr dalších rolí, zároveň se na ni ale snaží nemyslet.

Zdroj: Reagan Library

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom