23. ledna 2020 14:27

Ideální místo pro nový koronavirus: Na asijské tržnici koupíte hady, žáby nebo krysy

Kobra čínská (Naja atra) nebo Bungarus multicinctus, zvaný čínská nebo tchajwanská krajta, mohou být původci nového koronaviru, který v Číně způsobil epidemii smrtelného onemocnění dýchacích cest.

Jak vypadá typická asijská tržnice?

Oba druhy hadů jsou v Číně běžné a mohly se dostat i na tržiště ve Wu-chanu, které čínské úřady identifikovaly jako zdroj nákazy. Na podobných tržištích se přitom vedle sebe vyskytují ovoce, zelenina, základní potraviny i z pohledu Evropana exotičtější zvířata určená ke konzumaci.

„Nejen drůbež, ale i obojživelníci (žáby), plazi či ryby se prodávají živé i mrtvé vedle ovoce či pečiva. Občas se tu najde i opečený hlodavec, nejčastěji krysa nebo potkan. Jen těžko lze hledat vhodnější prostředí pro přenos viru ze zvířete na člověka,'' říká spolupracovník Prima ZOOM Topi Pigula, který se aktuálně pohybuje ve venkovských oblastech Kambodže.

Koronavirus už má jméno. Je to 2019-nCoV

Onemocnění způsobené novým koronavirem bylo poprvé zaznamenáno na konci prosince 2019 ve Wu-chanu ležícím ve střední Číně. Lidé, kteří odsud vycestovali, už nakazili další pacienty v jiných oblastech Číny, ale i v Japonsku, Jižní Koreji, a dokonce i ve Spojených státech. Nemoci podlehlo nejméně 17 lidí, stovky dalších jsou nakaženy a jejich počet stále roste.

Čína uzavřela celé město Wu-chan a také města Chuang-kang a E-čou. To postihne téměř 20 milionů lidí, kteří tak nebudou moci cestovat na oslavy Čínského lunárního roku připadajícího na 25. leden.

Patogenem zodpovědným za tuto epidemii je koronavirus ze stejné skupiny virů, které způsobily epidemie SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) a MERS (Middle East Respiratory Syndrome), jimž v posledních 17 letech podlehly stovky lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) pojmenovala nový koronavirus 2019-nCoV.

Jak SARS a MERS, tak i nové onemocnění patří mezi zoonotická virová onemocnění (zoonózy), která se přenášejí ze zvířete na člověka. Původní virus v hostitelském zvířeti prodělal sérii genetických mutací a rekombinací, díky nimž se může množit v lidském organismu a infikovat ho. Hostitelským zvířetem koronavirů SARS a MERS je netopýr, za mezihostitele označili vědci velbloudy a cibetky.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom