15. listopadu 2017 11:00

Argentinští mravenci už ovládli celou Zemi – a lidé si toho ani nevšimli!

H. G. Wells kdysi napsal povídku o tom, jak jihoameričtí mravenci ovládli svět. Vypadalo to jako veselá sci-fi, ale jen do doby, než se to opravdu stalo…

Evropa se bojí imigrantů z Afriky – pár desítek tisíc běženců má podle některých lidí ohrozit stabilitu našeho kontinentu. Přitom tady probíhá jiná invaze – a v nesrovnatelně větších rozměrech.

Jde o mravence argentinské (Linepithema humile), na první pohled nijak zajímavé tvorečky asi 3 milimetry dlouhé. Jak jejich jméno napovídá, pocházejí z Argentiny, ale za posledních pár desítek let se jim podařilo rozšířit prakticky po celém světě. Pochopitelně v tom má prsty člověk… Pozoruhodná ale není ani tak rychlost jejích šíření, ale to, kdo se šíří. Tak třeba evropská populace těchto mravenců tvoří vlastně jednu velkou kolonii!

Ta se rozkládá na území velkém přes 6000 kilometrů – prakticky přes celé Středomoří. Nikdo nedokáže ani přibližně říci, kolik mravenců v této monstrózní kolonii žije, musejí to však být desítky až stovky miliard jednotlivých kusů. Americká superkolonie je sice menší, ale i tak je těch 900 kilometrů, které obývá, velmi působivá oblast. Třetí superkolonii najdete v Japonsku. Samozřejmě žijí mravenci argentinští také v menších koloniích, ale tyto tři jsou největší. Roku 2009 přišli myrmekologové (neboli experti na mravence) s šokujícím faktem: všechny tři superkolonie ve skutečnosti tvoří jednu mega-kolonii rozprostřenou po celé planetě!

Návod k ovládnutí planety

Jak je to možné a jak to vědci zjistili? Mravenci z různých kolonií se od sebe liší v několika znacích: jednak geneticky a za druhé se vůči sobě jednotlivé kolonie chovají nepřátelsky. Například mravenci z evropské superkolonie se nesnášejí s mravenci z katalánské kolonie. Ale když biologové experimentálně nechali komunikovat mravence ze tří největších superkolonií, ukázalo se, že se k sobě chovají, jako by pocházeli z jediného mraveniště… Později to potvrdily i genetické testy.

Ovládnout planetu? Jak snadné!

Mravencům argentinským hraje vše do karet. Obývají malé škvírky, vejdou se do jakéhokoliv otvoru – a co se týká potravy, jsou zcela nevybíraví. Sežerou všechno, rostlinnou i živočišnou potravu, zbytky a velmi dobře se dokážou uživit z toho, co po sobě zanechává člověk.

Člověka tento druh mravence dokáže velmi dobře využívat; na lodích a později v letadlech se „argentinci“ rozšířili po celé planetě – zřejmě z jedné jediné prakolonie.

Kdo s koho?

Zatím nám mravenci nijak výrazně neškodí, ale tak silný vliv invazního druhu se vždy nějak projeví. Dá se to pozorovat například na Novém Zélandu. V roce 1990 dorazil tento druh na Nový Zéland – a místním se to vůbec nelíbilo. Na boj s ním bylo později vyhrazeno asi 68 milionů novozélandských dolarů ročně; v roce 2011 však bylo zjištěno, že stavy mravenců argentinských na Novém Zélandu výrazně klesají, a to bez přispění člověka. Proč? Bylo pozorováno, že kolonie na desítkách míst náhle vymírají. Odborníci vyslovili domněnku, že příčinou by mohla být malá genetická rozmanitost, v jejímž důsledku se mravenci stali málo odolní vůči nemocem.

Je to tak, genetická jednotnost má sice spoustu dobrých stránek, ale v případě nějaké krize to úplně nefunguje…

Text: RD

Na bizarnost mravenců se podívejte v naší fotogalerii.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom