Archeologové proti těžařům. Nález koster zablokoval těžbu nejméně do roku 2018

Na Mostecku našli archeologové dva hroby staré přes 4000 let. Další těžba je podmíněna archeologickým průzkumem.
Kostry staré 4000 let
Kostry staré 4000 let
http://pixabay.com

reklama

Archeologové objevili u Slatinic na Mostecku dva hroby staré přes 4000 let. Kosterní pozůstatky předají do laboratoře. Vědci zkoumají místo před tím, než bude Vršanská uhelná na území tzv. Slatinické výsypky pokračovat v těžbě. ČTK o nálezu informovala Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny skupiny Czech Coal, do které Vršanská uhelná patří.

Za dohledu antropologa se co nejšetrnějším způsobem vyzvednou kosterní pozůstatky a předají do laboratoře k dalšímu zkoumání. "Určujeme pohlaví a věk a z pohledu antropologa je zajímavé zjišťovat patologické změny, například nemoci. Některá degenerativní onemocnění, která se v naší populaci objevují třeba u šedesátiletých, se u těchto kultur objevovala už kolem čtyřicátého roku věku," uvedla antropoložka Jana Kujavceva Hlavová. "Nález spadá do starší doby bronzové, tedy do období 2500 let před naším letopočtem," uvedl Martin Volf, archeolog z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Most. V prostoru lomu Vršany a šachet kolem Mostu jde podle archeologa o zajímavý nález, na území celého Ústeckého kraje ale podobné hroby z období takzvané únětické kultury nejsou ničím výjimečným.

Dávné pohřebiště objevené na výsypce lomu je už několikátým nálezem archeologického týmu, který ve Vršanské uhelné pracuje od roku 2014. V uplynulých letech odhalil pozůstatky pravěkého osídlení především z doby železné. Nálezy chtějí archeologové po dokončení výzkumu a analýz představit veřejnosti.

Terénní práce mezi lomy Slatinice a Vrbenský budou pokračovat do roku 2018. Pro těžební společnost je záchranný archeologický výzkum jednou z podmínek k povolení hornické činnosti.

Slatinická výsypka se rozkládá u vrchu Ressl. Uhlí se na místě původních obcí těžilo od konce 50. do poloviny 80. let minulého století. Uhelná sloj nebyla zcela odtěžena, proto se horníci z nedalekého lomu Vršany na místo za několik let vrátí.

Archeologové působí i na místě, kam se posunou limity dolu Bílina, který spravují Severočeské doly. Na nejrozsáhlejším raně středověkém pohřebišti v Česku zatím odkryli 500 hrobů, dalších 1000 musí stihnout odhalit do pěti let. Poté místo na návrší zničí rypadla z povrchového lomu.

ČTK

reklama

reklama